|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ZUFA OTU ( Hyssopus officinalis )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: May 23rd, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Çorduk otu, Çürdük otu da denir. Baklagillerfamilyasındandır. Anayurdu Avrupa güneyi olup ülkemıizde de yetisen zufa bitkisi  çok yıllık, çalımsı kokulu bir bitkidir. Şerit şeklinde yaprakları, çoğu kez mavimsi mor, bazen pembe açan demet şeklinde çiçekleri

Çorduk otu, Çürdük otu da denir. Baklagillerfamilyasındandır. Anayurdu Avrupa güneyi olup ülkemıizde de yetisen zufa bitkisi  çok yıllık, çalımsı kokulu bir bitkidir. Şerit şeklinde yaprakları, çoğu kez mavimsi mor, bazen pembe açan demet şeklinde çiçekleri vardır. Gunumüzde de kokulu bir bitki olmasından dolayı bazı yemeklere çeşni olarak eklenir. Kimi şarap ve likörlerin yapımında da kullanılır.
Zufaotunun  içeriğindeki etken maddeler; glisosit, flavonit, tanendir.
    

 ZUFAOTU’NUN FAYDALARI

Balgam söktürücür.

Sindirimi  kolaylastırır.

Gaz söktürücüdur.

Bayanlarda ay halinin kolay olmasını sağlar.

Soğuk algınlığında terletici etkisinden yararlanılır.

Endişelilik ve hafif sara durumlarının atılmasına yardımcı olur.
Kansızlığa karşı etkidir. 
 

KULLANIM  ŞEKLİ

Yaprak ve çiçek karışımından 1-2 tatlı kasığı bir su bardağı kaynamıs suya atılır.5-10 dk demlendirildikten sonra içilir.Eğer tadı acı gelirse bal ile tatlndırabilirsiniz.Bu karışımdan günde 3 kere içbilirsiniz.
 Bu karışım yara ve ezilmelrde dıstan uygulnadığında cabuk iylemesini sağlar.

UYARI

Gebelik döneminde zufa otu alınmamalıdır.

758 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri