|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Zufa Otu ( Hyssopus officinalis )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Mar 21st, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Çorduk otu, Çürdük otu da denir. Baklagiller familyasındandır. Anayurdu Avrupa güneyi olup ülkemizde de yetişen zufa bitkisi  çok yıllık, çalımsı kokulu bir bitkidir. Şerit şeklinde yaprakları, çoğu kez mavimsi mor, bazen pembe açan demet şeklinde

zufa otu

Çorduk otu, Çürdük otu da denir. Baklagiller familyasındandır. Anayurdu Avrupa güneyi olup ülkemizde de yetişen zufa bitkisi  çok yıllık, çalımsı kokulu bir bitkidir. Şerit şeklinde yaprakları, çoğu kez mavimsi mor, bazen pembe açan demet şeklinde çiçekleri vardır. Günümüzde de kokulu bir bitki olmasından dolayı bazı yemeklere çeşni olarak eklenir. Kimi şarap ve likörlerin yapımında da kullanılır.
Zufa otunun  içeriğindeki etken maddeler; glisosit, flavonit, tanendir.
    

 

Zufa Otu Faydaları 

Balgam söktürücüdür.

Sindirimi  kolaylaştırır.

Gaz söktürücüdür.

Bayanlarda ay halinin kolay olmasını sağlar.

Soğuk algınlığında terletici etkisinden yararlanılır.

Endişelilik ve hafif sara durumlarının atılmasına yardımcı olur.

Kansızlığa karşı etkidir. 
 

Kullanım Şekli

Yaprak ve çiçek karışımından 1-2 tatlı kasığı bir su bardağı kaynamış suya atılır.5-10 dk demlendirilir sonra içilir.Eğer tadı acı gelirse bal ile tatlandırabilirsiniz.Bu karışımdan günde 3 kere içebilirsiniz.
 Bu karışım yara ve ezilmeler de dıştan uygulandığında çabuk iyileşmesini sağlar.

UYARI

Gebelik döneminde zufa otu alınmamalıdır.

 

Şifalı Bitkiler – Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler ve Faydaları

49 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri