|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ZERDEÇAL ( Curcuma longa )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Nis 9th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

ZERDEÇAL’ IN FAYDALARI İltihap kurutucu özelliği vardır. Karaciğer fonksiyonlarını düzenler.  Karaciğerin yenilenmesinde yardımcı ve karaciğeri koruyucu özelliği vardır. Çok kuvvetli bir antioksidandır. Safra kesesi ve safra yolları hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır. Kalbi güçlendirici. Sigaranın verdiği

ZERDEÇAL’ IN FAYDALARI

İltihap kurutucu özelliği vardır. Karaciğer fonksiyonlarını düzenler.  Karaciğerin yenilenmesinde yardımcı ve karaciğeri koruyucu özelliği vardır. Çok kuvvetli bir antioksidandır. Safra kesesi ve safra yolları hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır. Kalbi güçlendirici. Sigaranın verdiği zararları yok etmeye yardımcı. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında çok etkili ( bronşit, nefes darlığı,sinüzit, soğuk algınlığı sonucu olaşan enfeksiyonlar ). Bağışıklık sistemini güçlendirici. Kanser önleyici.  Kan temizleyici  özelliği vardır.

Zerdeçöp, Sarı Kök, Hint Safrani, Safran Kökü, Sarı Boya, Yalancı Safran olarak çeşitli isimlerle kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ

Çay olarak kullanım şekli, bitkinin kurutulmuş rizomları ( kök ) bir adet alınır ve yaklaşık 250 ml suyun içerisinde 3 – 5 dk kaynatılır ve çay olarak içilir günde 2 – 3 defa içilmesi tavsiye edilir.

Toz olarak kullanım şekli, bir çay kaşığı zerdeçal yaklaşk 3 gr kadar gelmektedir bala karıştırılarak yenilebilir ya da süte eklenerek içilebilir. Yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Verdiği sarı renk dolağısıyla boyamada kullanılır. Bilinen bir yan etkisi yoktur önerilen dozjın üstüne çıkılmaması tavsiye edilir. Hamileler ve bebeklerde kullanmayınız.

1.291 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri