|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ZERDEÇAL ( Curcuma longa )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Mar 10th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Zerde çöp, Sarı Kök, Hint Safrani, Safran Kökü, Sarı Boya, Yalancı Safran olarak çeşitli isimlerle kullanılır. Ana vatanı Güney Asya’ dır. Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Endonezya gibi tropik iklim kuşağında bulunan bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir.

zerdeçalZerde çöp, Sarı Kök, Hint Safrani, Safran Kökü, Sarı Boya, Yalancı Safran olarak çeşitli isimlerle kullanılır. Ana vatanı Güney Asya’ dır. Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Endonezya gibi tropik iklim kuşağında bulunan bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir. Uzak Doğu  mutfağında çok yaygın olarak kullanılan bir baharattır. ( Hardal ve Köri’ nin ham maddesidir )  Zerdeçal’ın  keskin bir tadı vardır tat olarak zencefile bezerlik gösterir. Zerdeçal bitkisinin kurutulmuş kökleri kullanılır. Kökleri parlak sarı renktedir öğütülüp toz şeklinde de kullanılır. Zerdeçal sarı çiçekli, büyük yapraklı ve rizomlu çok yıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin toprak altındaki ana rizomları elma  ve yumurta şeklindedir yan rizomları ise şekli bozuk küçük parmak halindedir. Zerdeçal’da bulunan etken maddeler; curcumin, cineole, bornanol daha bir çok etken maddesi bulunmaktadır.

ZERDEÇAL’ IN ETKİLERİ

İltihap kurutucu özelliği vardır

Karaciğer fonksiyonlarını düzenler

Karaciğerin yenilenmesinde yardımcı ve karaciğeri koruyucu özelliği vardır

Çok kuvvetli bir antioksidandır

Safra kesesi ve safra yolları hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır

Kalbi güçlendirici

Sigaranın verdiği zararları yok etmeye yardımcı

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında çok etkili ( bronşit, nefes darlığı,sinüzit, soğuk algınlığı sonucu olaşan enfeksiyonlar )

Bağışıklık sistemini güçlendirici

Kanser önleyici

Kan temizleyici  özelliği vardır

KULLANIM ŞEKLİ

Çay olarak kullanım şekli, bitkinin kurutulmuş rizomları ( kök ) bir adet alınır ve yaklaşık 250 ml suyun içerisinde 3 – 5 dk kaynatılır ve çay olarak içilir günde 2 – 3 defa içilmesi tavsiye edilir.

Toz olarak kullanım şekli, bir çay kaşığı zerdeçal yaklaşk 3 gr kadar gelmektedir bala karıştırılarak yenilebilir ya da süte eklenerek içilebilir. Yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Verdiği sarı renk dolağısıyla boyamada kullanılır. Bilinen bir yan etkisi yoktur önerilen dozjın üstüne çıkılmaması tavsiye edilir. Hamileler ve bebeklerde kullanmayınız.

 

Şifalı Bitkiler – Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler ve Faydaları

136 kere okundu

yorum Yok Yapin “ZERDEÇAL ( Curcuma longa )”

 1. meliha dedi ki:

  Bu zerdeçalın canlı bitki haline ulaşabilirmiyim

 2. kardelen dedi ki:

  Merhaba Meliha Hanım
  Bildiğim kadarıyla ülkemizde zerdeçal yetiştirilememektedir. Sitemizin facebook grubunda size yardımcı olabilecek arkadaşlar var isterseniz onlardan yardım alabilirsiniz.
  İYİ GÜNLER

 3. zeynep dedi ki:

  nasıl bisy ya bu aradığımı bulamiyorummmmmm

 4. kardelen dedi ki:

  Merhaba Zeynep Hanım
  Özellikle öğrenmek istediğiniz bir konu varsa yardımcı olabiliriz. Sitemizi geliştirmeye çalışıyoruz, önerilerinizi bekliyoruz. İyi Günler.

 5. makbule cengiz dedi ki:

  zerdaçalı bebeklerde kullanmayın diye yazmışsınız oğlum 3 yaşında kullansam sakıncası varmı…şimdiden gelecek cevap için teşekkür ederim….

 6. kardelen dedi ki:

  Merhaba Makbule Hanım
  Zerdeçalı toz halinde az miktarda oğlunuz için kullanabilirsiniz. Bebek bünyeleri çok hassas olduğu için ve bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için bazı bitkisel ürünler az miktarda ve dikkatli kullanılmalıdır.
  İyi Günler

Yorum Yap

şifalı bitkiler
Sifali Bitkiler Kategorisindeki Diger Haberler
şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri