|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ZENBİL ÇİÇEĞİ – HODAN ( Borago officinalis )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: May 23rd, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Hodan, Hıyar otu, Sığır Dili de denir. Anayurdu Doğu Akdeniz havzası olup ülkemizde  Kuzey ve Batı Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Bir yıllık otsu bir bitkidir. Yuvarlak içi boş  beyaz tüylerle kaplı  sert bir gövdesi vardır. Yaprakları

Hodan, Hıyar otu, Sığır Dili de denir. Anayurdu Doğu Akdeniz havzası olup ülkemizde  Kuzey ve Batı Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Bir yıllık otsu bir bitkidir. Yuvarlak içi boş  beyaz tüylerle kaplı  sert bir gövdesi vardır. Yaprakları gri-yeşil , kabarık dokulu , sert ve beyaz tüylüdür. Yıldız şeklinde acık mavi eflatun renkli renkli çiçek salkımları vardır. Tıbbi bitki olarak zıratı yapıldığı gibi süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Mineral tuzlar yönünden çok zengindir. Zenbil çiçeğinin içindeki etken maddeler; yapışkan bitki sıvısı, saponin, tanen, esans ve çeşitlı mineraller.
 

ZENBİL ÇİÇEĞİNİN ETKİLERİ

Tıbbi değri en yüksek olan yabani hodandır.
İdrar söktürücü ve kanı temizler.
Strese karşı bünyede direnç sağlar ve cesareti arttırır.
Terletici ve ateş düşürücüdür.
Solunum yolları rahatsızlıklarına ıyı gelir.

Adranalin bezelerinde güçlendirici özelliğe sahip olduğu için kortizon ve steroidle ilgili tedavilerden sonra hodan alınması tavsiye edilir.
Ateş düşürücü ve terleticidir.
Emzikli annelerin süt gelişini arttırır.
Ateş düşürücü ve terleticidir.
Mineral yönünden zenin olduğu için körpe yaprakları tuzsus diyetlerde salata ve yemeklere katılır.

Yara ve yanıklara iyi gelir.
 Kuru ve hassas ciltlere iyi gelir.Cildi yumuşatır.
 

KULLANIM ŞEKLİ
Kurutulmuş yaprak ve çiçek karışımından 2 tatlı kaşığını 1 su bardağı kaynamış suya atılır.10-15 dakika demlendikten sonra günde 3 kez birer bardak içilir.
Yara ve yanıklarda kullanımında ıse  yapraklar lapa haline getirilir ve dıştan uygulanır.
Cilt için kullanımında ise demleme usulu yapılan karışım uygulanır.
 Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

1.100 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri