|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ZAHTER ( satureja )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Haz 1st, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Kekik OtU, Sater, Çıbrıka, Geyikotu, Yaz Kekiği, Anık da denir. Kekik cinsidir. Anayurdu tam olarak bilinmemekle beraber,Güney Avrupa ve ülkemizde yabani olarak yetişir.Tek yıllık veya çok yıllık bir bitkidir.Çalı tipinde dayanıklı otsu bir bitkidir. Hoş

Kekik OtU, Sater, Çıbrıka, Geyikotu, Yaz Kekiği, Anık da denir. Kekik cinsidir. Anayurdu tam olarak bilinmemekle beraber,Güney Avrupa ve ülkemizde yabani olarak yetişir.Tek yıllık veya çok yıllık bir bitkidir.Çalı tipinde dayanıklı otsu bir bitkidir. Hoş kokulu,küçük,şeritsi ve sivri uçlu yaprakları ve yapraklarının üzerinde yağ benzeri olan kabarık benekler bulunur.Bu türlerin ilk başta çiçekleri beyaz,pembe,mor ya da kırmızı renkli çift dudak görünümündedir. Zahter bitkisinin etken maddesi bitkiye kokusunu veren ve yapraklarında yüksek oranda olan karvakrol bunun dışında parasimen, alpapinen, dipenten, borneol, monoterpenler ve seskiterpenlerdir.

ZAHTER’ İN FAYDALARI

Mikrop öldürücü etkisi vardır. Bundan dolayı boğaz ve bademcik enfeksiyonlarında çayı gargara olarak kullanılır.

İdrar söktürücü  

Kanı ve idrar yollarını temizler.

Hazımsızlığa iyi gelir.

Gaz söktürücüdür.

İştah açar.

Soğuk algınlığında kullanılır.

Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır.

Solucan düşürücü.

Ağrı kesici etkisi vardır.

KULLANIM ŞEKLİ

Çiçek açmadan önce toplanan yaprakları kurutulur. Kurutulmuş yapraklardan 1-2tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynamış suya konur ve üzeri kapatılır.10-15 dk demlendirilir.Karışım günde 2-3 kez içilir.İştah açması için kullanılacaksa yemekten 10-15 dk önce alınır.

2.513 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri