|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

YABAN MERSİNİ ( Vaccinium myrtillus )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: May 23rd, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Anavatanı Kuzey Yarımkürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen ılıman iklime adapte olmuş üzümsü meyve türüdür. Türkiye de Doğu Karadeniz bölgesinin rakımca yüksek olan fundalık ve ormanlıkta doğal olarak yetişmektedir. Yaban Mersinin de bulunan etken maddeler;

Anavatanı Kuzey Yarımkürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen ılıman iklime adapte olmuş üzümsü meyve türüdür. Türkiye de Doğu Karadeniz bölgesinin rakımca yüksek olan fundalık ve ormanlıkta doğal olarak yetişmektedir. Yaban Mersinin de bulunan etken maddeler; proteinler, yağlar,su, karbonhidratlar, A vitamini, C vitamini,potasyum, magnezyum,kalsiyum bulunur.Likapa, Ligarba, Çalıçileği, Kaskanaka, Çera (Çela), Morsivit, Mahabak, Mesi, Çalı Çiçeği, Cırtlık Çileği, Köpek Üzümü, Ayı Üzümü, Çay Üzümü, Çoban Üzümü olarak isimlendirilen Mavi Altın (blue gold) olarak nitelendirilmektedir. Sağlık meyvesi olarak tanınmaktadır. Antioksidan özelliği çok fazla olan bir bitkidir.

YABAN MERSİNİ’NİN FAYDALARI

Göz yorgunluğu, miyopluk, katarakt, karasu (Glokom)

Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati),

Gece körlüğü, gece görüşünü artırıcı, kamaşma, retinayı güçlendirici

 Kılcal damar çatlamalarını önleyici ve tavuk karası (retinitis pigmentos) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı

Kabızlık, bulantı, mide krampları, ülser önleyici

Kan şekerini düşürücü, iltihaplanma, kolajenin (collagen) stabilize edilmesi

Pıhtılaşmanın azaltılması, damar sertliği oluşumunun engellenmesi ve antioksidan etki

Varis, basur (hemoroid) ‘e karşı iyileştirici.

KULLANILIŞI

Taze meyve olarak tüketilebilir. Meyve suyu şekline getirilip tüketilebilir. Reçel ve marmelat olarak tüketilebilir. Yaban Mersininin yaprakları ve meyveleri çay olarak beraber ve ya ayrı ayrı tüketilebilir. Dondurma karışımlarının içinde kullanılabilir.

368 kere okundu

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri