|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

VENÜSSAÇI ( Adiantum capillus-veneris )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Ara 12th, 2011 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Adiantaceae familyasından Adiantum cinsine ait bir eğrelti türüdür. Türkiye’ de Akdeniz ve Ege bölgesinde yaygın olarak bulunur. Bitki yüksek kesimlerde nemli yerlerde ve kayalıklar arasında yetişir. Bitki 30-40 cm kadar boylanabilmektedir. Bitkide bulunan eten maddeler;

Adiantaceae familyasından Adiantum cinsine ait bir eğrelti türüdür. Türkiye’ de Akdeniz ve Ege bölgesinde yaygın olarak bulunur. Bitki yüksek kesimlerde nemli yerlerde ve kayalıklar arasında yetişir. Bitki 30-40 cm kadar boylanabilmektedir. Bitkide bulunan eten maddeler; tanen, capillarin, acı madde, şeker, mazı asidi ve uçucu yağ bulunmaktadır. Bahçelerde süs bitkisi olarak da kullanılır. Halk arasında baldırıkara, karabacak da olarak bilinir.

FAYDALARI: Göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, öksürük kesici olarak kullanılır. Bronşitte de olumlu etkisi vardır.

Bitkinin yaprakları kurutulduktan sonra kullanılır.

941 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri