|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

SİNAMEKİ ( Cassia )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: May 23rd, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Dünyanın çeşitli bölgelerin yetişen sinamekinin 400 aşkın çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde Akdeniz ve ege bölgesinde yetişmektedir. Bitki boyu yaklaşık olarak 100- 150 cm kadar boylanabilen, sarı çiçekleri olan  çalımsı tipte bir bitkidir. Sinameki türlerinin yaprak ve

Dünyanın çeşitli bölgelerin yetişen sinamekinin 400 aşkın çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde Akdeniz ve ege bölgesinde yetişmektedir. Bitki boyu yaklaşık olarak 100- 150 cm kadar boylanabilen, sarı çiçekleri olan  çalımsı tipte bir bitkidir. Sinameki türlerinin yaprak ve tohumlarında bulunan etken maddeler; reçine, flavon türevleri, serbest ve ya glikozit durumunda antresan türevleri bulunur.

SİNAMEKİ’ NİN FAYDALARI

Bagırsak yumuşatıcı ve müshil olarak kullanılır

Bağırsak kurtlarını düşürmede yardımcı

Hafif sakinleştirici etkisi vardır

KULLANILIŞI

Toz haline getirilen yaprakları 2 tatlı kaşığ alınır  bir bardak kaynar suyun içinde 10 dk  demlendirilir günde iki üç defa içilir.

Tohumları ise; 4-5 adet bitki tohumu 10 saat suda bekletilir daha sonra bir bardak kaynamış suyun içerisinde 10-15 dk demlendirilir. Sabah akşam içilebilir.

YAN ETKİLERİ

Sinameki tavsiye edilen miktarın üzerinde kullanılmamalıdır. Sinameki fazla tüketildiğinde bulantı ve kusma yapabilir. Hamile olanlar ve çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Sinamekinin uzun süreli kullanılması mide – bagırsak çeperinde tahribata neden olabilir, çok  gerekli olmadıkça sinameki kullanımı tavsiye edilmez.

628 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri