|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ŞİFALI BİTKİLER VE FAYDALARI

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Oca 14th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

ŞİFALI BİTKİLER        Hatalıkların, tedavi edici değere sahip taze ve kurutulmuş bitki kısımları ( drog ) ya da bunlardan elde edilen ekstraksiyon ürünleri kullanılarak üretilen çay, damla, draje, kapsül, şurup, tablet ile tedavi edilmesi durumuna

ŞİFALI BİTKİLER  

     Hatalıkların, tedavi edici değere sahip taze ve kurutulmuş bitki kısımları ( drog ) ya da bunlardan elde edilen ekstraksiyon ürünleri kullanılarak üretilen çay, damla, draje, kapsül, şurup, tablet ile tedavi edilmesi durumuna şifalı bitkilerle tedavi denir. Şifalı bitkilerle tedavinin bilimsel adı Fitoterapi’dir.

Günümüzde alternatif tıp konuları arasında değerlendirilmekte ise de, aslında birikimi, gelişimi ve uygulanışı ile birçok tıp bilimine öncülük etmiştir. Klasik tıp ve tıp kurallarına karşı bir alternatif değil tam tersine diğer tedavi yöntemleri bitkisel tedaviye bir alternatif olarak gelişmiştir.

Şifalı Bitkiler hakkında bilinmesi gereken en önemli durum, var olan kimyasal ilaçlarla tedavinin yerine geçmesi söz konusu olmasa da, tedavide kimyasal ilaçlara destek vermesi hem hastanın hem de bazı sıkıntılarını ortadan kaldırmasıdır. Şifalı Bitkilerle tedavide kullanılan bitkilerin, botanik açıdan tayini yapılmış, mikrobiyolojik ve kimyasal kontrollu, etken madde miktarı belli, standardize edilmiş ve hijyenik şarlarda ambalajlanmış olarak hastaya sunulması gerekir. Ayrıca, modern ilaçların her hastalığı tedavi etme yeteneğine sahip olmayışı, birçok yan etkilerinin bulunuşu ve çok pahalı oluşu şifalı bitkilere olan eğilimi arttırmıştır. Şifalı Bitkilerin yan etkisinin hemen hemen hiç bulunmaması, bazen bunların sentetik ilaçlara tercihini bile sağlamaktadır. Bitkisel ilacın etkisi geç görüldüğü için uzun süre kullanılması gerektiğini, en az üç aylık kullanım sonrasında etkisi hakkında bir bilgiye sahip olunabileceğini akılda tutmak yerinde olur.

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) dünya nüfusunun % 60 ının sentetik ilaçları hiç kullanmadığını 4/3 nün de bitkisel kaynaklı olan ilaçlara güvendiğini ve bunları kullanmaya devam ettiklerini saptamıştır. Amerika’ da reçetelenmiş ilaçların % 25 doğal ürünler, diğer % 25 doğal ürün kaynaklı çeşitli türevler kullanılmaktadır. Rusya’da ise ilaçların 3/2 bitkisel kökenlidir. Almanya’da ve Fransa’da doktorların bitkisel ilaçları düzenli olarak reçetelerine yazmaktadır. Bu ülkelerde bitkisel ilaçların  % 80 eczaneler tarafından hazırlanmakta ve  %  42 reçeteli ilaçlar sınıfına girmektedir. Türkiye’de ise bu durum bitkisel ilaçlarla tedavi, çoğunlukla eczacı olmayan ama kendini Herbalist, Bitki Uzmanı, Lokman Hekim gibi isimlerle kişilerce uygulanmaktadır ve bitkisel ilaçlar kontrolsuz şekilde kullanılmaktadır.

ŞİFALI BİTKİLERİN FAYDALARI

     Şifalı Bitkiler yüzyıllardır tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır bunun yanında gıda, ilaç, kozmetik, boya, parfümeri sanayinde de kullanılmaktadır. Tedavi amaçlı kullanılmasının nedenleri:

Şifalı Bitkiler sentetik ilaçlar gibi bağışıklık sistemine zarar vermez.

Şifalı Bitkiler iç organlara zarar vermez.

Şifalı Bitkilerin etkileri uzun sürer.

Şifalı Bitkiler bağımlılık yapmaz.

Sentetik ilaçlardan kısa sürede sonuç alırsınız ama etkisi kısa sürer

Şifalı Bitkilerden sonuç almak için kürlerini tamamlamak zorundasınız, etkisi çok yıllar devam eder.

Şifalı Bitkilerden elde edilen preparatların yan etkisi yoktur.

Şifalı Bitkiler maliyeti düşüktür.

Şifalı Bitkileri kullanımı daha kolaydır.

22 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri