|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Salep

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Nis 8th, 2012 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Salep; orkidegiller familyasına ait bir bitkidir. Salep tel köklü bir bitkidir, kökünde iki yumru vardır. Gövdesi dik ve silindirimsidir. Çiçekleri salkım ve başak şeklindedir. Salep in kullanılan kısmı bitki köklerindeki yumrularıdır.  Salep bitkisinin kökü mevsiminde

Salep; orkidegiller familyasına ait bir bitkidir. Salep tel köklü bir bitkidir, kökünde iki yumru vardır. Gövdesi dik ve silindirimsidir. Çiçekleri salkım ve başak şeklindedir. Salep in kullanılan kısmı bitki köklerindeki yumrularıdır.  Salep bitkisinin kökü mevsiminde toplanır, kurutulduktan sonra toz haline getirilir. Salep de müsilaj, glikoz ve uçucu yağ taşır.

Salep Faydaları

Göğsü yumuşatıcı etkisi vardır.

Öksürük ve bronşitte etkilidir.

Hafızayı kuvvetlendirir ve çalıştırır.

Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır.

Kalbi güçlendirir.

Vücudu ısıtır.

Bağırsak kurtlarını düşürücü özellikli.

Kabızlığı giderici.

Basur memelerinde faydalıdır.

Adet düzenleyici etkisi vardır.

Salep Yapımı

Mevsiminde toplanan bitki kök yumruları uygun koşullarda kurutulur. Kurutulmuş kökler toz hale getirilir. Toz haline getirilen salep sıcak sütle karıştırılır üzerine tarçın ekleyerek içilir. 

Uyarı: Salep hile kaldıran bir bitkidir. Toz haline getirilen Salep içerisine farklı maddeler katılarak saf salep diye piyasada satılmaktadır. Uzman kişilerin tavsiyesine göre; bir tatlı kaşığı saf salep bir litre süt içerisinde yapılır. Saf olmayan salep ise bir litre süt içerisinde her hangi bir yoğunluk göstermez.

 

Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler ve Faydaları –  Şifalı Meyveler

Bitkisel YağlarCilt BakımıSaç BakımıSağlıklı Yaşam

 

 

Şifalı Bitkiler – Şifalı Bitkiler ve Faydaları – Bitkisel Yağlar

 

1.732 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri