|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Safran ( Crocus sativus )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Nis 8th, 2012 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Safran; süsengiller familyasına ait, sonbahar da çiçek açan 20 – 30 cm boyunda, soğanlı bir kültür bitkisi ve bitkiden elde edilen baharata verilen isimdir. Safran bitkisinin yaprakları şeritimsi, mor çiçeklidir. Her çiçeğin ucunda üçlü bir

Safran; süsengiller familyasına ait, sonbahar da çiçek açan 20 – 30 cm boyunda, soğanlı bir kültür bitkisi ve bitkiden elde edilen baharata verilen isimdir. Safran bitkisinin yaprakları şeritimsi, mor çiçeklidir. Her çiçeğin ucunda üçlü bir erkeklik organı bulunur ve bu çiçeklerin ucunda 25- 30 mm boyunda kırmızı tepecikler yer alır. Bu tepecikler kurutularak safran baharatı elde edilir. Safran çiçekleri tohum üretemez ve safranın çoğalması insana bağlıdır. Safran soğanları bölünerek ve tekrar dikilmesiyle çoğalır. Safran da; karbonhidratlar, su, polipeptidler, selüloz, lipidler, nitrojen ve çeşitli mineraller bulunmaktadır. Safra’nın anavatanı Güney Asya’dır en çok İspanya, Fransa, İtalya, İran üretilir. Safran, Türkiye de ise Kastamonu – Safranbolu da üretilir.

Safran dünyanın en pahalı baharattır. 1 kg safran elde etmek için 160 000 safran çiçeği kullanılır. Safran kendi ağrılığının 100 000 katı suyu sarı renge boyayabilir.

Kanser önleyici ve antioksidan etkisi vardır.

 

Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler ve Faydaları –  Şifalı Meyveler

Bitkisel YağlarCilt BakımıSaç BakımıSağlıklı Yaşam

 

 

Şifalı Bitkiler – Şifalı Bitkiler ve Faydaları – Bitkisel Yağlar

 

811 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri