|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ŞİFALI BİTKİLER ÖKSÜRÜK

Kategori: Genel Eklenme Tarihi: Ağu 6th, 2009 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Öksürük sık görülen, Özellikle mevsim değişikliğinde karşılaştığımız bir hastalıktır. Birçok sebebi olabildiği gibi bunlardan bazıları ciddi hastalıkların başlangıcı olarak görülebilmektedir. Bu Nedenle öksürüğü küçük bir hastalık olarak görmemeli öncelikle uzman bir doktora gidilmelidir. Öksürüğe iyi

Öksürük sık görülen, Özellikle mevsim değişikliğinde karşılaştığımız bir hastalıktır. Birçok sebebi olabildiği gibi bunlardan bazıları ciddi hastalıkların başlangıcı olarak görülebilmektedir. Bu Nedenle öksürüğü küçük bir hastalık olarak görmemeli öncelikle uzman bir doktora gidilmelidir.

Öksürüğe iyi gelen bitkilerden bazıları şunlardır;

Andız Otu : Andız otunun kökü ezilip balla karıştırıldıktan sonra yenirse öksürüğü keser ve balgam sökmeye yardımcı olur.

Ardıç : Ardıçın Taze Meyveleri ezilip şurubu içildiğinde  öksürüğe faydalı olur.

Böğürtlen :  Böğürtlenin yaprakları içeriği tam olmadan toplanıp demetler halinde kurutulduktan sonra bundan yapılan şurup  içildiğinde kanı temizler ve öksürüğün dinmesine yardımcı olur.

Ebegümeci: Ebegümeci bitkisi güğsü yumuşatır. Öksürük Kösici olduğundan bronşite iyi gelir.

Ihlamur Çayı : Kronik Öksürüğü keser. Ter ve balgamı sökerek  vücudun rahatlamısını sağlar.

Kenevir Çayı : Kenevir çayı balla tatlandırılıp içildiğinde  öksürüğe, boğmaca ve ses kısılmasına iyi gelir.

Paylaş

29 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri