|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Labada ( Rumex )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Nis 6th, 2012 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Labada, kuzukulağıgiller familyasına ait yaklaşık 200 türü olan bir yıllık ve çok yılık bir bitki cinsidir. Her yerde yayılış gösterebilir. Bitki boyu yaklaşık 50 -60 cm’dir.  Bitki efelek ve evelek olarak da bilinir. Labada Faydaları;

Labada, kuzukulağıgiller familyasına ait yaklaşık 200 türü olan bir yıllık ve çok yılık bir bitki cinsidir. Her yerde yayılış gösterebilir. Bitki boyu yaklaşık 50 -60 cm’dir.  Bitki efelek ve evelek olarak da bilinir.

Labada Faydaları; İdrar söktürücü olarak kullanılır. Mide – bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır. Kan temizleyici etkisi vardır. Vücudu güçlendirir ve rahatlatır. Egzama ve kaşıntı gibi deri hastalıklarında kullanılır. Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. İştah açıcı olarak kullanılır.

Labada Kullanım Şekli; Bitki kökü, tohumu ve yaprakları kullanılır. Genellikle bitki yaprakları Anadolu da sarma olarak tüketilir. Kökü kaynatılıp içilince kaşıntıyı keser. Tohumları kaynatılıp içilirse anne sütünü arttırır. Bitki lapa haline getirilir deri hastalıklarında kullanılır.

 

Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler ve FaydalarıŞifalı Meyveler

Bitkisel YağlarCilt BakımıSaç BakımıSağlıklı Yaşam

 

 

Şifalı Bitkiler – Şifalı Bitkiler ve Faydaları – Bitkisel Yağlar

 

1.550 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri