|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Ispanak (Spinacia oleracea )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Ara 25th, 2011 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Ispanak, ıspanakgiller familyasına ait bir bitkidir. Ispanak tüketimi yaygın olan bir sebzedir. Yapraklarında yüksek oranda demir, iyot, kalsiyum, klorofil, A, C ve K vitaninleri bulunur. Ispanağın içerdiği vitaminlerden fayfalanmak için her zaman taze ve çiğ

Ispanak, ıspanakgiller familyasına ait bir bitkidir. Ispanak tüketimi yaygın olan bir sebzedir. Yapraklarında yüksek oranda demir, iyot, kalsiyum, klorofil, A, C ve K vitaninleri bulunur. Ispanağın içerdiği vitaminlerden fayfalanmak için her zaman taze ve çiğ yenmesi gerekir. Pişirildiğinde, yeniden ısıtıldığında ve uzun müddet bekletildiğinde içindeki C vitaminini yititrir ve zararlı maddeler meydana gelir. Ispanak demir minareli içermesine rağmen yapraklarında bulunan oksalik asit,  demirin emilimini zorlaştırır.

 

Ispanak Faydaları

Yüksek miktarda antioksidan içerir.

Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

İçerdiği Folik asit ve kalsiyum nedeniyle kadınlar için son derece faydalıdır.

Kemik gelişimi için faydalıdır.

Kalp- damar hastalıklarını ve damar kireçlenmesini önleyici etkisi vardır.

Kanama eğilimi olanlar için faydalıdır.

Sarı nokta hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Kanser önleyici etkisi vardır. ( mide, bağırsak, yumurtalık , meme kanseri, mesane, prostat, karaciğer )

Zararları

Mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlar, eklem iltihabı olanlar, idrar yolunda taş olanlar ve ürik asit yüksek olanlar tüketmemelidir.

82 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri