|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Haşhaş ( Papaver somniferum )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Oca 25th, 2012 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

  Haşhaş, gelincikgiller familyasına ait  bir, iki veya çok yıllık bitki türlerinin ortak adıdır. Anavatanı Doğu Akdeniz’dir. Hindistan ve Anadolu’da çok eskiden beri tarımı yapılmaktadır. Bitkinin meyvesi olan kapsülde çok sayıda tohum bulunur. Meyve kabuğundan

  Haşhaş, gelincikgiller familyasına ait  bir, iki veya çok yıllık bitki türlerinin ortak adıdır. Anavatanı Doğu Akdeniz’dir. Hindistan ve Anadolu’da çok eskiden beri tarımı yapılmaktadır. Bitkinin meyvesi olan kapsülde çok sayıda tohum bulunur. Meyve kabuğundan 20 kadar alkaloid elde edilir. Bunlar afyon türevleri olan morfin, kodein, narkotin, papaverin gibi uyuşturucu olarak  tıpta da kullanılır. Haşhaş’ın yaklaşık 50 türü bulunmaktadır. Bu türlerin 30 kadarıda ülkemizde yetişmektedir. Bu türlerin en önemlisi Papaver somniferum’ dur. Türkiye’de Orta Anadolu bölgesinde Afyonkarahisar da üretilir,  Uşak, Denizli, Kütahya, Isparta, Konya ve Burdur da haşhaş yetişirilir.
Haşhaş tohumlarından haşhaş yağı elde edilir bu yağ kaliteli, yemeklik ve bitkisel bir yağdır. Haşhaş yağı sabun yapımında da kullanılır. Kurutulmuş yaprakları merhem haline getirilerek  ağrı kesici olarak kullanılır.
Haşhaşda bulunan afyon maddesi, sinir sistemine ciddi şekilde zarar verir. Konsantrasyonu ve karar verme yeteneğini azaltır. Uyuşukluk ve uyku verir. Solunumu zayıflatır. Cinsel isteği azaltır. Vücudu zayıf düşürür. Organların düzgün çalışmasını engeller. Ruh sağlığını bozar. Ayrıca afyon bağımlılık yapar.

Haşhaş Yağı

Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler ve FaydalarıŞifalı Meyveler

Bitkisel YağlarCilt Bakım –  Saç BakımSağlıklı Yaşam

294 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri