|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Gül ( Rosaceae )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Oca 15th, 2012 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Gül Faydaları İshali keser Bademcik ve boğaz enfeksiyonlarında faydalıdır. Bağırsakları rahatlatır. Bulantıyı keser. Göz kanlanmasına ve göz neslesine karşı faydalıdır. Ağız yaralarına ve diş ağrılarına iyi gelir. Cilt kırışıklıklarını gidermek için kullanılır. Cilde besler, canlılık

Gül Faydaları
İshali keser
Bademcik ve boğaz enfeksiyonlarında faydalıdır.
Bağırsakları rahatlatır.
Bulantıyı keser.
Göz kanlanmasına ve göz neslesine karşı faydalıdır.
Ağız yaralarına ve diş ağrılarına iyi gelir.
Cilt kırışıklıklarını gidermek için kullanılır.
Cilde besler, canlılık verir ve nemlendirir.

Kullanım Şekli
Gül çiçeğinin taç yaprakları kaynatılarak çay elde edilir.  Bu çay içelebileceği gibi ağız yaralarını ve diş ağrılarını gidermek için de gargara yapılabilir. Ayrıca cilt için tonik olarak kullanılabilir. Gül suyu ve gül yağı da cilt için rahatlıkla kullanılabilir.

Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler ve FaydalarıBitkisel Yağlar Cilt Bakımı

 

Şifalı Bitkiler ve Faydaları

201 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri