|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ŞİFALI BİTKİLER DEVE DİKENİ

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Kas 24th, 2009 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Hepatit, karaciğer zehirlenmeleri, hazımsızlık sorunları, karaciğer yağlanması ve sirozda modern bitkisel tedavi olarak Devedikeni tohumu kullanılmaktadır. DEVEDİKENİ TOHUMU(Cardui mariae fructus)  Devedikeni tohumu Alman resmi gazetesinde 13.3.1986 yılında (Heftnummer:50, ATC-Code: A05BA) yayınlanarak modern bitkisel ilaç olarak

devedikeniHepatit, karaciğer zehirlenmeleri, hazımsızlık sorunları, karaciğer yağlanması ve sirozda modern bitkisel tedavi olarak Devedikeni tohumu kullanılmaktadır.

DEVEDİKENİ TOHUMU(Cardui mariae fructus)

 Devedikeni tohumu Alman resmi gazetesinde 13.3.1986 yılında (Heftnummer:50, ATC-Code: A05BA) yayınlanarak modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir. Günümüzde de modern tıbbi tedavinin vazgeçilemez bir unsuru olarak kullanılmaktadır.

Belirtilen kanuna göre devedikeni tohumu doğal bileşiminde kullanılır, herhangi bir madde katılamaz veya bileşimindeki maddelerden bazıları ayrılamaz. Çok sayıda firma tarafından hazır ilaç ( Alepa, Cefasilymarin, Legalon,Phytohepar, Silibene, Silicur vb.)olarak da üretilmektedir.

Diğer isimleri:Akkız, Deve kengeri, Kengel, Kıbbun, Meryemana dikeni, Sütlü kengel, Şevkülmeryem, Uslu kenger.

 İlaç etkili (Ecza, drog) kısmı: Devedikeni (Silybum marianum L.Gaertner) bitkisinin tüyleri ayrılmış olgun tohumları kullanılır. Bileşiminde flavanol türevleri olan silybinin, silydianin ve silychristin bulunur. Ayrıca; Flavonoid, yağ, phytosterol ve tocopherol ihtiva eder.

Etkisi: Karaciğere zararlı olan çok sayıda maddeye karşı karaciğeri korur.

Kullanıldığı yerler: Kronik hepatit, siroz, karaciğer zehirlenmeleri ( Alkol, ilaç, gıda, çevre), karaciğer yağlanması ve hazımsızlık sorunlarında kullanılır.

Kullanılmaması gereken haller: Yok.

 İstenmeyen (Yan) etkileri: Tohumu kullanılırken yok. Hazır ilaçları hafif ishal yapabilir.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

Kullanım miktarı: Günlük ortalama kullanım miktarı 12-15 gr tohum.

Kullanım şekli: Çayı şöyle hazırlanır: (Mide-barsak ilacı olarak) 1 çay kaşığı öğütülmüş tohum fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10- 15 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 3-4 defa çayı taze hazırlanarak içilebilir. Uzun süre kullanıma uygundur. Karaciğer hastalıkları tedavisinde kontrollü olması açısından hazır ilaç kullanılması tavsiye edilmektedir. Sağlıklı kişiler de koruyucu olarak kullanabilirler.

Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi (0212)5285076-5286005, ISBN: 978-9944-790-31-4, İstanbul 2009.

 

Şifalı Bitkiler – Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler ve Faydaları

309 kere okundu

yorum Yok Yapin “ŞİFALI BİTKİLER DEVE DİKENİ”

  1. harun dedi ki:

    Neden bizim ülkemizde böyle kanunlar yok.Daha kaç insanımızı hastalıklara kobay edeceğiz.

  2. kardelen dedi ki:

    Merhaba Harun Bey
    Bu konuda birçok atılımlar oldu ama nedense birileri bir şekilde engel oldu ve engel olmaya devam ediyor. Yurt dışında bitkilerle tedavi için özel hastaneler bile açıldı malesef konunun önemini bir türlü anlatamadık.
    İyi Günler

Yorum Yap

şifalı bitkiler
Sifali Bitkiler Kategorisindeki Diger Haberler
şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri