|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ŞİFALI BİTKİLER ARPA

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Eki 31st, 2009 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Geçmişte de oldukça sık tükettiğimiz arpanın faydalarını saymakla bitiremeyiz Önceleri kuru gıda olarak tüketilen arpa günümüzde tıp alanında da önemli bir yere sahiptir. Arpanın parlatıcı özelliği sayesinde birçok cilt sorununu halletmemiz mümkündür. Örneğin arpayı haşlayıp

arpaGeçmişte de oldukça sık tükettiğimiz arpanın faydalarını saymakla bitiremeyiz Önceleri kuru gıda olarak tüketilen arpa günümüzde tıp alanında da önemli bir yere sahiptir.

Arpanın parlatıcı özelliği sayesinde birçok cilt sorununu halletmemiz mümkündür. Örneğin arpayı haşlayıp suyunu ince bir tülbentten süzülür ve içine sirke katılır bu karışımı belli aralıklarla cildie sürülürse ciltteki çil izlerinin yok olduğunu göreceksiniz. Söylediğimiz gibi arpanın daha saymakla bitiremediğimiz bir çok faydası var. başka bir örnek verecek olursak arpa unu ve arpa kabuğunu belli aralıklarda tüketerek ishale çözüm bulabiliriz. Ancak fazla fazla tüketilmesi halinde kabızlık yapacağını unutmayınız.

Arpa iyice dövülüp ısıtıldıktan sonra sıcaklığı ile ağrılı bölgelere konulur ise ağrının dinmesine acının hafiflemesine de faydalı oluğu görülecektir.

57 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri