|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

SICAK ÇAY KANSERİ TETİKLİYOR

Kategori: Genel Eklenme Tarihi: Ağu 16th, 2009 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Bundan sonra çay içerken biraz daha bekleyin. Aslında en iyisi rört dakika bekleyin. Çay, bardağa doldurulduktan iki dakika sonra içildiğinde meksika biberinden daha çok yakar. Kaynar Olmasın; Aşırı sıcak çay, çaylarını dört dakika beklemeden içmeye

Bundan sonra çay içerken biraz daha bekleyin. Aslında en iyisi rört dakika bekleyin. Çay, bardağa doldurulduktan iki dakika sonra içildiğinde meksika biberinden daha çok yakar.

Kaynar Olmasın;

Aşırı sıcak çay, çaylarını dört dakika beklemeden içmeye çalışan yemek borusu kanserine yakalanma riskini dört kat arttırıyor. Bu araştırma,İran’ da çayın en çok tercih edilen içecek olduğu, insanların çayı aşırı kaynar içtiği bir bölgede yapıldı.

Araştırmacılar normalde alkol ve sigaranın sebep olduğu bu kanser türünü alkol ve sigara kullanmayan kişilerde de tespit etti.

Çayı nasıl severseniz sevin, sıcaklığın kanser riskini arttırdığı gerçeğini öğrenmeniz iyi oldu. Aşırı sıcak çay içiyorsanız biraz daha ılık içmenizi öneriyoruz. Çayınızın ılıması için dört dakika kadar bekleyin, o süre içinde nefes alın, gününüzü planlayın. Biraz karın egzersizi ya da meditasyon yapın. Bu boşlukta eşinizide öpebilirsiniz 🙂

11 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri