|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

SARI KANTARON ( Hypericum Perforatum )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Şub 10th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

 Kantaron Otu, Sarı Kantaron, Binbirdelik Otu, Koyunkıran, Yara otu, Kılıç Otu  gibi isimlerle adlandırlır. Anavatanı Avrupa olup ülkemizde de yabani olarak hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Sarı Kantaron otu çok yıllık,  dayanıklı otsu ya da

 Kantaron Otu, Sarı Kantaron, Binbirdelik Otu, Koyunkıran, Yara otu, Kılıç Otu  gibi isimlerle adlandırlır. Anavatanı Avrupa olup ülkemizde de yabani olarak hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Sarı Kantaron otu çok yıllık,  dayanıklı otsu ya da çalımsı formda olur. Kantaron otunun çiçekleri parlak sarı olup bir bir dal öbeğinde küçük küçük çiçek toplulukları barındırır. Kantaron bitkisinin içeriğindeki etken maddeler;  tanen, reçine, pektin, glikozitleri içeren uçucu yağ, boyarmaddeler ve yapışkan bitki sıvısını içerir.

SARI KANTARON’ NUN ETKİLERİ :

Stres ve zihinsel yorgunlukta

Hafif ve orta dereceli depresyonda

Sinirleri yatıştırır

Kalp ritmini düzenler

Hafızayı güçlendirir

Stres ve depresyon kaynaklanan mide ağrılarında etkili

Stres kaynaklı uykusuzlukta etkili

Mide – bağırsak spazmlarını çözücü

Bağırsak solucanlarını düşürücü

Kuvvet verici

İştah açıcı

Ateş düşürücü

Kanamayı durdurucu etkiye sahip

Menopoz dönemi sıkıntıları giderici

Yara ve yanıkları iyileştirici

Antiseptik ve analjezik

Derin çatlak ve yaraların tedavisinde çok etkilidir

SARI KANTARON’NUN KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJI:

Çay olarak tüketiminde: 1 fincan kaynamış suyun ( 150-200 ml ) içerisine 2 çay kaşığı (3-4 gr )

Kurutulmuş ve toz haline getirilmiş sarı kantaron dökülür. 5 dk demlenmeye bırakılır ve sonrasında süzülür. Günde 3 fincan aç ve ya tok karnına içilebilir.

Haricen kullanımında: Bir tutam Sarı Kantaron üzerine zeytin yağı ilave edilir ( zeytin yağı bitkinin üzerini geçmeli ) ve 2 hafta bu yağın içerisinde bekletilmeli ve arada sırada çalkalanmalıdır.  Elde edilen yağ haricen gerekli bölgelerde kullanılabilir.

YAN ETKİLERİ:

Doz aşımında alerji yapabilir. Hamilelikte doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Yaprak çayın içilmesinden sonra hassasiyet görülebilir.Cilde haricen uygulanması durumunda güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.

611 kere okundu

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri