|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Rezene ( Foeniculum vulgare )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Mar 29th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Rezene, maydanozgiller familyasındandır.Rezene ülkemizde hemen hemen bütün bölgelerde çoğunlukla Ege ve Akdeniz Bölgesinde yetişmektedir,belirli bir toprak isteği yoktur daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişir.Rezene bitki iki metreye kadar uzayabilen iki yıllık kokulu otsu bitki türüdür. Bitkinin gövdeleri

rezene1rezene

Rezene, maydanozgiller familyasındandır.Rezene ülkemizde hemen hemen bütün bölgelerde çoğunlukla Ege ve Akdeniz Bölgesinde yetişmektedir,belirli bir toprak isteği yoktur daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişir.Rezene bitki iki metreye kadar uzayabilen iki yıllık kokulu otsu bitki türüdür. Bitkinin gövdeleri dik, içleri boş silindir şeklinde ve tüysüzdür.  Yaprakları saplı ve tüysüzdür. Çiçekleri; hoş kokan küçük ve sarı çiçekleri yaz ortasında açar ve çiçek salkımları bileşik şemsiye görüntüsü kazanır. Rezene meyveleri silindir şeklinde tüysüz ve yeşilimsi esmer renktedir.Rezene tohumları protein ve yağ bakımından zengin bir besi dokuya sahiptir. Daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişir.

Rezene Faydaları

Anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir

Mide- Bağırsak gazlarını gidermede etkili

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı

İştah açıcı özelliği vardır

Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır

Ağız kokusunu gidermede yardımcı ( meyveleri ağızda çiğnenir )

Balgam söktürücü olarakta kullanılır

KULLANIM ŞEKLİ

Bitki taze olarak tüketilebilir, genel olarak yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Bitki meyveleri kurutulmuş olarak kullanılır. Bir su bardağı kaynamış suyun içerisine hafif ezilmiş rezene tohumu bir tatlı kaşığı ilave edilir. 10-15 dk demlenmeye bırakılır. Bebeklerde kullanımı; hazırlanan karışımdan bir çay kaşığı damla damla içirilir, miktarı yaşına göre arttırılabilir.  Rezene Çayı gaz söktürücü olarak ve iştah açmak için yemeklerden önce içilir. Rezene çayı günde iki bardak içilebilir. Fazla miktarda kullanılması tavsiye edilmez uykusuzluk yapabilir.

 

Şifalı Bitkiler – Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler ve Faydaları

107 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri