|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

RAMAZAN’DA SAĞLIKLI BESLENME KILAVUZU

Kategori: Genel Eklenme Tarihi: Eyl 6th, 2009 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Ramazan ayının beslenme alışkanlıklarının değiştiği bir dönem olduğunu belirten uzmanlar bu süreçte ciddi hastalıklara yakalanmamak adına tüketilmesi gerekn besinleri sıraladı;  11 Ayın sultanı Ramazan ayının ortalarını geçmiş bulunuyoruz. Oruç tutarken bilinçli davranmak büyük önem taşıyor.

Ramazan ayının beslenme alışkanlıklarının değiştiği bir dönem olduğunu belirten uzmanlar bu süreçte ciddi hastalıklara yakalanmamak adına tüketilmesi gerekn besinleri sıraladı;

 11 Ayın sultanı Ramazan ayının ortalarını geçmiş bulunuyoruz. Oruç tutarken bilinçli davranmak büyük önem taşıyor. Diyetisyenler Ramazanda kan şekerinin yükselmemesi için doğru beslenmek gerektiğini,tüketilen besinlerin iyi tercih edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Sahur ve iftar arasında uzunca bir süre olduğunu ve bu süre zarfında kanşekerinin dşeceğini belirten diyetisyenler iftarda kan şekerini hızla yükseltmeecek , az yağlı, posalı gibi hafif yiyeceklerle başlanmalıdır. 25 – 30 dak. sonra az yağlı et yemeği, Sebze veya meyve, salata, bulgur pilavi gibi yiyeceklerle devam edilmelidir.

Bol Sıvı Alınmalı…

Kan şekerini hızla yükselten beyaz ekmek, pirinç pilav gibi gıdlardan uzak durulması gerektiğini vurgulayan diyetisyenler  yemek sırasında ve iftar ile sahur arasında belirli aralıklarla mutlaka bol su içilmelidir. Bu tür gıdalar demirin emilimini azaltır ve bu da anemiye (Kansızlık) nden olur. Bu sebepten dolayı çay ve kahvenin yemkten 2 saat sonra içilmesi uygun olur.

Lif Zengini Yiyecekler…

Diyetisyen Müzeyyen Elmas KARA  Ramazan ayında sıklıkla karşılaştığı sorunlardan birtanesininde kabızlık olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

Yanlış beslenme halinda insanlarımız kabız olacaktır,Oluşabilecek kabızlığı önlemek için lif oranı yüksek gıdalar tüketilmelidir. Kuru baklagillerden kuru fasulye, nohut,kırmızı mercimek, kuru bakla,barbunya,kepekli tahıllardan; Kepekli ekmek kepkli pirinç makarna un tercih edilmelidir.

Örnek İftar Ve Sahur Mensü;

Diyetisyen Kara sağlıklı iftar ve sahur menüsü için ise şu önerilerde bulundu.

İftarda bir kase çorba ile açılır,kısa bir ara verdekten sonra bir tabak sebze yemeği 2-3 köfte kadar tavuk, hindi, balık , kırmızı et, 3 – 4 yemek kaşığı pilav, makarna veya bir dilim börek,sebzeli salata, bir kase yoğurt veya cacık, 1 – 2 dilimde kepekli ekmek yenmelidir.iki saat sonrada  1 –  2 porsiyon meyve ile 2 – 3 yemek kaşığı yoğurt veya bir kase sütlü tatlı yenmelidir.

13 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri