|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Ökse Otu (Viskum album )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Mar 27th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Şifalı bitkiler Kapari; Burç, Çekeni, Gökçe, Göbelek gibi isimlerle de kullanılmaktadır. Ökse Otu genel olarak her bölgede ağaç üzerinde parazit yaşam sürdüren bir bitki türüdür. Ökse otu, genel olarak; çam, söğüt, meşe, kavak, ıhlamur ve meyve

ökse otuŞifalı bitkiler Kapari; Burç, Çekeni, Gökçe, Göbelek gibi isimlerle de kullanılmaktadır. Ökse Otu genel olarak her bölgede ağaç üzerinde parazit yaşam sürdüren bir bitki türüdür. Ökse otu, genel olarak; çam, söğüt, meşe, kavak, ıhlamur ve meyve ağaçları üzerinde yaşamlarını sürdürürler. Ökse otu, kışın yapraklarını dökmeyen sarımsı yeşil renkte, çiçekleri sarı, meyveleri kokusuz, tatsız ve küre biçimindedir. Ökse otu meyveleri genelikle ardıç kuşları tarafından çok sevilir. Bitki çoğalmasını bu sayede sağlar, kuşlar tarafından yenen bitki meyveleri kuşların dışkılarıyla çoğalır. Bitki içerisinde bulunan etken maddeler; tanen, urson, inosit, viskotoksin, sapotoksin ve glikozit adı verilen maddeleri içerir.

Ökse otu Faydaları

Şeker hastalığı için kullanılır.
Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır.
Yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyon nedeniyle oluşan baş ağrılarını geçirir.
Damar çeperlerindeki kireçlenmeyi azaltır. Damar sertliğine karşı yararlıdır.
Sinirsel  çarpıntıyı hafifleticidir.
Metabolizmayı düzene sokar.
Son zamanlarda yapılan bazı kanser araştırmalarında ökse otunun tümör oluşumunu engellediği saptanmıştır.
 

KULLANIM ŞEKLİ

Ökse Otunu kurutulmuş olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Kurutulmuş bitkinin sadece yaparaklarını kullanınız. Kurutulmuş yapraklardan 5-6 adet bir bardak ılık suyun içerisine akşamadan koyun sabaha kadar yaklaşık 8-10 saat demlenmesini bekleyin yüksek tansiyon ve şeker hastalığı için kullanacaksanız sabahları aç karnına küçük küçük yudumlarla içiniz. Gün içinde bir bardak içilir

YAN ETKİLERİ

Bitkiyi sadece kurutulmuş halde tüketin bitkinin taze kullanımı zarar verebilir. Demlenme süresine dikkat edin ve bitkiyi kesinlikle kaynatmayın. En önemli husus ise bitki meyveleri kesinlikle tüketilmemelidir, zehirleyici etkisi vardır. Bulantı, kusma ve baş dönmesi durumlarında vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Tavsiye edilen miktarın üzerine asla çıkılmamalıdır.   

 

Şifalı Bitkiler – Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler ve Faydaları

78 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri