|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Normal Cilt

Kategori: Genel Eklenme Tarihi: Mar 19th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

       Fonksiyonlarını normal sürdüren ne çok yağlı ne de çok kuru cilt tipi normal cilttir. Genellikle sivilce görülmez. Yinede yağlı ve çekici görülmesi için temel bakımın faydası vardır. Normal ciltte bakımın amacı ölü hücrelerin yüzeyden

normal cilt

       Fonksiyonlarını normal sürdüren ne çok yağlı ne de çok kuru cilt tipi normal cilttir. Genellikle sivilce görülmez. Yinede yağlı ve çekici görülmesi için temel bakımın faydası vardır. Normal ciltte bakımın amacı ölü hücrelerin yüzeyden temizlenmesi ve gözeneklerin kirden arındırılması için cildi temizlemektir. Cildin metabolizması uyarma yoluyla daha da iyileştirebilir. Düzenli bakım normal cildin bozulmadan fonksiyonlarını sürdürebilmesi için gereklidir. Normal cilt tipi tüm yaş gruplarında görülebilir. Ağız çevresinde zaman zaman kuruma görülebilir.


  • Pürüzsüzdür.
  • Yağı normaldir.
  • Nemi normaldir.
  • Kan dolaşımı normaldir.
  • Asit oranı normaldir.
  • Lekeler yoktur.
  • Akne yoktur.

 

 

 

 

30 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri