|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

NANE ( Mentha )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Oca 4th, 2011 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

 Dünyanın tüm ılıman ve astropikal bölgelerine yayıldığı gibi ülkemizde de 6 türü yetişmektedir. Türkiye de yetişen türleri; Su nanesi (Mentha aquatica), Japon nanesi (Mentha arvensis), Tüylü nane (Mentha longifolia), Yarpuz (Mentha pulegium ), Kıvırcık nane

 Dünyanın tüm ılıman ve astropikal bölgelerine yayıldığı gibi ülkemizde de 6 türü yetişmektedir. Türkiye de yetişen türleri; Su nanesi (Mentha aquatica), Japon nanesi (Mentha arvensis), Tüylü nane (Mentha longifolia), Yarpuz (Mentha pulegium ), Kıvırcık nane (Mentha spicata )   Elma nanesi (Mentha suaveolens ) Nemli ve gölgelik yerleri çok seven nane türleri, 3-100 cm. arasında boylanabilirler.

Nane’ nin Faydaları

Kadınlarda tüylenme sorununa karşı kullanılır.

Östrojen hormonunu yükseltici etkiye sahiptir.

İltihaplı eklem romatizmasına karşı kullanılır.

Bayanlarda tüylenme sorununa karşı kullanılır.

Mide ve bağırsaklardaki sindirim işlemini kolaylaştırır.

Mide ve bağırsak gazlarını söktürücüdür.

Bağırsaklardaki kolit yaralarının iyileşmesinde yardımcı olur.

 İştah acıcı

Sinirleri yatıştırıcı

Stresi ve sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur.

Spazm ve kalp çarpıntısını riskini azaltır.

Sindirim sistemine ve mideye faydalıdır.

Sindirimi kolaylaştırır.

Gaz söktürücü özelliği vardır.

Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.

Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir.

Kusmaya, mide bulantısına ve ağrısına iyi gelir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır ve öksürüğe karşı etkilidir.

Diş ağrısında ve ağız kokusunda kullanılır.

Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.

Ayrıca Radyasyona  ( cep telefonuyla fazla konuşanlar, röntgen ve mr cihazlarıyla çalışanlar ) ve güneş ışığına maruz kalanlar taze naneyi ölçülü miktarda tüketebilirler.

Kullanım Şekli

Nane taze ve kurutulmuş olarak kolaylıkla tüketilebilir.  Taze nane genel olarak salatalarda kullanılır. Nane’nin çay olarak tüketimi; Bir su bardağı kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş nane konulur 10 dk demlenmeye bırakılır. Günde içinde sabah akşam olmak üzere iki defa içilebilir. Her defasında taze olarak hazırlanır.

Kadınlarda tüylenme sorununa karşı nanenin kullanım şekli; Bir ay boyunca öğlen ve akşam bir tutam taze nane aç karnına tüketilir. Bu kür aralıklarla uygulanabilir. Şunu unutmamanız gerekir ki kürler, 20-25 gün uygulandıktan sonra 7-15 gün ara verilir.

Yan etkileri

Meme kanseri olan hastalar nane tüketiminden uzak durmalıdır. Nane östrojen hormonunu arttırıcı etkiye sahiptir. Doktorlar bu süreç içinde östrojen hormonunu baskılayıcı ilaçları tedavi amaçlı kullanabilir.

Ani kan şekeri düşmesi sorunu yaşıyorsanız nane tüketiminde dikkatli olmalısınız.

Hepatit- B ve Hepatit- C rahatsızlığı olan kişiler kuru veya taze nane tüketiminden uzak durmalıdırlar.

Karaciğer enzimleri ( ALT, GGT, veya ALP ) yüksek olanlar naneyi tüketirken dikkatli olmalıdır.

Hamile bayanlar bitkisel kürleri doktoruna danışmadan asla uygulamamalıdır.

1.203 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri