|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Mübarekdikeni ( Cnicus benedictus )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: May 31st, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Akkız, Bostanotu, Mübarekdikeni, Şevketotu ve Şevketibostan gibi isimlerle anılmaktadır. Anavatanı tam olarak bilinmesede ülkemizde hemen hemen her bölgede doğal olarak yetişmektedir. 50 cm.ye kadar boyları uzayabilen bir yıllık otsu bitkidir. Bol tüylü iri yapraklarının kenarlarında

Akkız, Bostanotu, Mübarekdikeni, Şevketotu ve Şevketibostan gibi isimlerle anılmaktadır. Anavatanı tam olarak bilinmesede ülkemizde hemen hemen her bölgede doğal olarak yetişmektedir. 50 cm.ye kadar boyları uzayabilen bir yıllık otsu bitkidir. Bol tüylü iri yapraklarının kenarlarında da çok sayıda diken bulunur. Yaprakların alt yüzündeki damarları beyaz olur, çiçekleri sarı renktedir. Şevketibostan, tadı acı olan sinisin adlı madde ile flavonid, uçucu yağ ve yapışkan bitki sıvılarını içerir.

MÜBAREKDİKENİ’NİN FAYDALARI

İdrar söktürücü

Sindirim ve safra salgılarını arttırır.

İştah açıcı özelliği vardır

Bağırsak gazlarını giderici

Doku ve damar büzücü özelliği vardır

Hemoroit  tedavisinde kullanılır

İshali kesmek için kullanılır

Antiseptik ve yara iyileştirici özelliği vardır

KULLANIM ŞEKLİ

Bitki taze iken gövdesi soyularak sebze şeklinde tüketilebilir. Ayrıca bitki yaprakları ve çiçekleri kurutuduktan sonra bir tatlı kaşığı alınır bir bardak kaynamış su içerisinde 10 dk demlendirilir ve içilir.

585 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri