|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

MELİSA ( OĞUL OTU )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Ara 29th, 2009 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Doğal antidepresan … Çağımızın en büyük sorunu depresyona önerebileceğimiz en iyi bitkisel takviye melisa , etkileriyle insanların imdadına yetişiyor.Dünya da ve ülkemizde sinir, stres ve depresyonun etkilerinden kurtulmak için en çok tercih edilen bitki.  

melissaotu1Doğal antidepresan … Çağımızın en büyük sorunu depresyona önerebileceğimiz en iyi bitkisel takviye melisa , etkileriyle insanların imdadına yetişiyor.Dünya da ve ülkemizde sinir, stres ve depresyonun etkilerinden kurtulmak için en çok tercih edilen bitki.

 

 

MELİSA’ NIN ETKİLERİ :

 Doğal antidepresan

 Sinir, stres ve depresyonda sakinleştirici etkiye sahip

 Damar açıcı

 Spazm çözücü

 Sakinleştirici

 Gaz giderici

 Mide ve barsak rahatsızlıklarında kullanılır.

 Uyku bozuklukları, sinirsel rahatsızlıklarda kullanılır.

 Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, diş ağrısı gibi şikayetleri azaltır.

Günlük Kullanım Şekli ve Dozajı :

 1 fincan kaynamış suyun içine 2 çay (3 gr.) kaşığı kurutulmuş melisa otu konulur üzerine kaynar su ilave edilerek 10 dk. demlenmeye bırakılır. Günde 3-5 fincan aç ve ya tok karnına içilebilir.

 Yan Etkileri :

 Bilinen bir yan etkisi yoktur.

 

Şifalı Bitkiler – Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler ve Faydaları

77 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri