|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

KUDRET NARI ( Momordica Charantia )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Şub 10th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Kudret  Narı tropik  bölge  bitkisidir. Tek yıllık tırmanıcı bir bitkidir çiceklenmeye yaz aylarında başlar. Kudret narının meyveleri kullanılmaktadır, meyveler sarı renkte olup olgunlaşınca üç  parça şeklinde dışa doğru açılır içerisinde yer alan tohumları genellikle  kırmızı 

Kudret  Narı tropik  bölge  bitkisidir. Tek yıllık tırmanıcı bir bitkidir çiceklenmeye yaz aylarında başlar. Kudret narının meyveleri kullanılmaktadır, meyveler sarı renkte olup olgunlaşınca üç  parça şeklinde dışa doğru açılır içerisinde yer alan tohumları genellikle  kırmızı  renkte olup tadı acımsıdır. Kudret Narı’  nın içeriğinde bulunan etken maddeler;  demir,  kalsiyum,  fosfor, B   vitamini ve mineraller  bulunmaktadır.

KUDRET NARI’NIN ETKİLERİ

Ülser, gastrit ve reflü için kullanılır

Mide iltihabında kullanılır

Mide şişkinliği şikayetlerinde kullanılır

Mide ekşimesi gibi rahatsızlıklarda sık sık kullanılır

Mide gazının giderilmesinde kullanılır

Kalın – ince bağırsak yara ve iltihabında kullanılır

Onikiparmak bağırsak rahatsızlıklarında da etkilidir

Sindirim sistemini çalıştırır

Sindirim sistemini çalıştırdığı için basur tedavisinde de etkilidir

Zeytinyağlı karışımı dıştan basur memelerini iyileştirmek için kullanılır.

Ayrıca zeytinyağlı karışımı yara ve yanıklarda tedavi edici olarak kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJI:

Kudret narı meyvesi sade olarak kullanılmaz ballı ve zeytinyağlı karışımları tercih edilmeli. Ayrıca kudret narı meyvesini kullanmak için meyvenin bir yıl dinlendirilmesi gerekir. Kudret narı yemeklerden en az yarım saat ince aç karnına bir tatlı kaşığı yenir. Haricen kullanımında basur memeleri, yara ve yanıklarda bölge temizlenir ve sürülüp sarılır. Her gün sürülen bölge temizlenmeli.

 

 

 

1.327 kere okundu

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapin “KUDRET NARI ( Momordica Charantia )”

 1. nazlı dedi ki:

  yanıkta faydalarını araştırıyoruz detaylı bilgiye ulaşamıyoruz ya konuyla alakalı bilgi verin yada bu bölümü kadırın teşekkürler

 2. kardelen dedi ki:

  Merhaba Nazlı Hanım
  Kudret Narı yanıklarda zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılır, bu karışım kuruyarak gerginleşen cildin çatlamasını engeller. Ayrıca yanık izinin kalmasına engel olur.Kullanımı, gün içerisinde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz önemli olan yanık bölge kuruyup gerginleşmemelidir. Çok derin ve açık yaralarda kullanılmamalıdır, bu gibi durumlarda doktor tavsiyesiyle hareket edilmelidir. Aksi durumda yanık bölge mikrop kapabilir ve iyileşmesi zorlaşabilir.
  İYİ GÜNLER

 3. duygu dedi ki:

  kudret narınınsivilcelere yararı veya yaralara faydası nedir ?
  arastırma ödevimiz de resimli acıklama yapıcaz. nasıl kullanmalıyız kudret narını ?

 4. kardelen dedi ki:

  Merhaba Duygu Hanım
  Kudret narı hakkında elimizdeki bilgi yazdıklarımızla sınırlı yara ve yanık üstündeki etkisi kısaca anlatılmıştır, daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak istiyorsanız İstanbul Ünv. kütüphanesi derim. Başarılar

Yorum Yap

şifalı bitkiler
Sifali Bitkiler Kategorisindeki Diger Haberler
şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri