|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

KIRKKİLİT OTU ( Eguisetum arvense )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: May 20th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

At kuyruğu, kırkkilitotu, çamotu, kırkboğum, tilkikuyruğu, katırkuyruğu, zemberek otu da denir. Kök sapı uzun ömürlü olan bataklık, sulak, eğimli arazide, dere kenarlarında yetişen çok yıllık bir bitkidir. Oluklu  ve yuvarlak saplıdır, boğum boğumdur ve iğne yapraklıdır.

At kuyruğu, kırkkilitotu, çamotu, kırkboğum, tilkikuyruğu, katırkuyruğu, zemberek otu da denir. Kök sapı uzun ömürlü olan bataklık, sulak, eğimli arazide, dere kenarlarında yetişen çok yıllık bir bitkidir. Oluklu  ve yuvarlak saplıdır, boğum boğumdur ve iğne yapraklıdır. Kökü daimi olduğu için her sene sürer. Kalın saplı ve uzun boylu bitkiler kulanılmaz. Balçık topraklarda yetişenleri en şifalı olanlarıdır.
 Zenberek otunun içeriğindeki etken maddeler; potasyum tuzları, flavon glikozitleri, %60-70 dolayında silisik asit, tanen, alkaloitler, saponin ve acı maddeler bulunur.
 KIRKİLİT OTU
 FAYDALARI
İdrar söktürücü ve ödem atıcıdır.
Tüm deri hastalıklarında ve geç iyileşen yaralarda.
Kanı temizler,kanda akyuvar miktarını arttırır.
Diş eti ve ağız boşluğu intihabında kulanılır.
Prostat büyümesi ve prostat intihabında kullanılr.
Kasları güçlendirir ,  damarlar ve kasları yumuşak tutar,kan dolaşımı bozukluklarında kullanılır.
Romatizma ,gut ve bel ağrılarında.
Böbrek ve idrar yolları intihabında
Safra kesesi taşında ve kumunda.
Kronik öksürük, akciğer hastalıkları, bacak ödemlerinde.
Verem hastalığında, kan kusmalrında, kanamalarda.
Bedenin mineral dengesini bozmadan fazla sıvıların, asitlerin ve zararlı maddelerin atılmasını sağlar. 
 A ybaşı kanının sökülmesinı sağlar

KIRKİLİT  OTUNUN  KULLANIM  ŞEKLİ
 1 su bardağı kaynamıs suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş bitkiden atılır. 10-15 dk üstü kapalı olarak demlendirilir. Aç karnına ve öğün arasında soğutulmdan içilir.
 Tentur seklinde; kullanımıda ıse yukarıdakı tum hastalıklara karşı 10-15 damla tentür  su ıle seyreltilerek dil üstüne  günde 5-6 kez alınabilir.
 Deri hastalıkları ve yaralanmalrında, romatizma ve gut hastalığında, kan dolşımı bozukluğunda , kırıklardan dolayı oluşan şişliklerde bitki banyo şeklinde  de kullanılabilir.
 Bunun için 100 gr kuru bitki veye 200 gr taze bitki sıcak suyla haşlanır ve 1 saat demlendikten sonra banyo suyuna ilave edilir.15-20 dakika banyodan sonra yatakta bir süre dinlnilir.
 UYARI: Bilinen hiçbir  yan etkisi yoktur  ancak ağır kalp ve böbrek hastalıklarından kaynaklanan ödemlere karşı kullanmadan önce doktordan onay alınmalı.Normalin üzerinde kulanılırsa böbrekleri zedeleyebilir.

3.524 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri