|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

KETEN TOHUMU( linum )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: May 16th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Bezir, zeyrek de denir. Kentengiller familyasındandır. Anayurdu Akneniz havzasıdır. 100 kadar keten türünden bırkısmıda ülkemizde yetişmektedir. Türkiye de en çok batı, kuzey ve iç Anadolu bölgesinde tarımı yapılır. Konumuzla en çok ilgili olan yabani ketenin(L.

Bezir, zeyrek de denir. Kentengiller familyasındandır. Anayurdu Akneniz havzasıdır. 100 kadar keten türünden bırkısmıda ülkemizde yetişmektedir. Türkiye de en çok batı, kuzey ve iç Anadolu bölgesinde tarımı yapılır. Konumuzla en çok ilgili olan yabani ketenin(L. Angustifolium) kültüre alınmasıyla elde edilen  keten bitkisi(L.usitatissimum) dur. Keten tek yıllık bir tarım bitkisidir. Bitkinin tepsinde dallara ayrılan yeşil renkli gövdesi; uzun almaşık dizili sivri uçlu yalın yaprakları , yaz boyunca açan gök mavisi renginde güzel görünüşlü çiçekleri vardır. Olgunlşan çiçekler  2 tohum taşıyan 5 gözlü kahverengi meyveye dönüşür. Keten tohumunun içeriğindeki etken maddeler protein ve promarin adı verilen glikozit, linolenik, linoeik ve oleik asitleri içeren sabit yağ, yapışkan bitki sıvısı vardır. Keten bitkisi tıbbi yonünun yanı sıra boyacıkta, lıf yapımında ve keten ipliği yapımında da kulanılır.         

KETEN TOHUMUNUN FAYDALARI

Sindirim sistemi tahrişlerınde
Kronik öksürük ve bronşitte
Yatıştırıcıdır.
Karaciğer ve safra kesesinin ani sancılanmalrına karşı etkilidir.
Müshil etkisi vardır.
Gastiritin kısa süreli tedavisinde etkilidir.
Cilt yumuşatıcı ve ciltteki ağrıları kesici özelliği vardır.
Şirpençe, zona ve sedef hastalıklarında rahatlaştırıcı ve iyileştirici etkisi görülür.
Kolestrolu düşürmek için kullanılır

KULLANIM ŞEKLİ
 İçerek kullnımda; 2-3 tatlı kaşığı tohumun üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika demlendirilir.Günde 2 kez içilir.
Dıştan kullnımda ise olgun keten tohumları ezilerek sıcak suya konur 2 –  3 dakika kaynatılır.Tülbentle süzüldükten sonra gazlı bezle sorunlu olan bölgeye sarılır.Keten tohumunun öğütülmüş tozu ginde bir yemek kaşığı kadar aınabilir. Fazla kullanılması sakıncalıdır.

1.633 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri