|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

KAPARİ ( Capparis spinoza )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Haz 9th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Kedi Tırnağı, Gebre, Gebere, Geber Otu, Gavur Bostanı, Yumuk, Bubu, Kepekçiçek, Beri Keperi, İt kavunu, Hint Hıyarı, İt Kavunu, Yılan Kabağı, Karga Kavunu, Kepek Çiçek, Buga  gibi isimleri de vardır. Yurdumuzda Akdeniz ikliminin hakim olduğu

Kedi Tırnağı, Gebre, Gebere, Geber Otu, Gavur Bostanı, Yumuk, Bubu, Kepekçiçek, Beri Keperi, İt kavunu, Hint Hıyarı, İt Kavunu, Yılan Kabağı, Karga Kavunu, Kepek Çiçek, Buga  gibi isimleri de vardır. Yurdumuzda Akdeniz ikliminin hakim olduğu batı Anadolu illeri başta olmak üzere,orta Anadolu,doğu Karadeniz ve güney doğu illerinde doğal olarak yetişir.Çok yıllık,derin köklü,yayılıcı bir bitkidir.Çalımsı yapıda dik ve yatık olarak büyür ve dikenlidir..Su istemeyn arsız bir bitkidir.Karpuz seklinde meyveleri vardır. Meyvelerinin içinde kahve rengi tohumları vardır.Gebere otunun her şeyi çok faydalıdır.Dal uçları, tomurcukları, meyveleri gıda sektöründe; sertleşmiş dalları, yaprakları, kökleri de ilaç, boya, kozmetik sanayide kullanılıyor.Çiçek tomurcuklarında bol miktarda vitamin ve protein bulunur.

KAPARİ’NİN FAYDALARI

            Cinsel gücü artırıcıdır.

            Kabızlığı giderici ve idrar söktürücüdür.

            Balgam söktürücü

            Ağrı kesici etkisi vardır.

            Solucan düşürücüdür.

            Romatizma, felç, gut hastalığında şifalıdır.

            Kanın temizlenmesinde ve kansızlık gidericidir.

            Tümör tedavisinde kullanılır.

            Adet düzenleyici ve adet sancılarında etkilidir.

            Dalak büyümesinde önleyici

            Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyici

            Kalça rahatsızlıklarında.

            Diş ağrılarında

            Basur tedavisinde.

           

KULLANIM SEKLİ

            1:Merkezi sinir sisteminde kullanılışı; Kaparı karpuzundan sabah aksam ac karnına tüketilmek üzere haftada 1 kg. Kapari salamurasından sabah aksam aç karnıa tüketilmek üzere 1 kg kullanılır. Çay olarak ise günde 3 kez aç karnına alınır

            KAPARI CAYI:6 su bardağı kadar suya 1 tatlı kaşığı atılır 5 dk demlendikten sonra içilir.

            UYARI: 1 : Kortizonlu ilaç tedavisi sırasında alınmamalıdır.

            2: Kan hastalıklarında kapari kullanımı; Kapari reçeli ve marmelatı şeklinde sabah aksam 2-3 tatlı kaşığı yenir. Ancak şeker hastaları bu şekilde kullanmaz.

            3: Böbrek taşında kullanımı; Çay ve ya karpuzu kullanılır. Karpuzundan günde bir küçük kavanoz, çayından ise günde 3 kez aç karnına 3 fincan içilir.

            4: Gut hastalığında kullanımı ise; Reçel olarak gunde2-3tatlı kaşığı, cay olarak 3 fincan aç karnına.

            5: Mide, bağırsak, basur, kabızlık için kullanım şekli; Kapari salamurasını, karpuz salamurasını aç karnına istenilen kadar tüketilebilir.

            Çay olarak da günde 3 kez 3 fincan içilir.

            UYARI: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur ancak faydalı olduğu kadar zehirli bir bitki olduğundan dolayı kapsül veya reçel, salamura gibi hazır ürünler tercih edilmelidir. Kapari turşusunun besin değeri o kadar yüksek değildir.

2.596 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri