|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ISIRGAN OTU ( Urtica )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Oca 4th, 2011 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Isırgan otu; Ilıman bölgelerde rahatlıkla yetişen Isırgan Otunun bir çok türü vardır, ülkemizde beş türü bulunmaktadır.  Mayıs-Ağustos aylarında çiçek açan yıllık veya çok yıllık otsu bitki türüdür. Isırgan Otu; bir metre kadar boylanabilen üzeri yakıcı

Isırgan otu; Ilıman bölgelerde rahatlıkla yetişen Isırgan Otunun bir çok türü vardır, ülkemizde beş türü bulunmaktadır.  Mayıs-Ağustos aylarında çiçek açan yıllık veya çok yıllık otsu bitki türüdür. Isırgan Otu; bir metre kadar boylanabilen üzeri yakıcı tüylerle kaplı, gövdesi dik bir bitkidir.  Erkek ve dişi çiçekler bir arada bulunur. Isırgan otu çevre şartlarından etkilenen ve etkilendiği şartlara göre farkolojik özellik yapı oluşturabilen bir bitkidir. Isırganın büyük ya da küçük yapıda olması onun faydalı veya faydasız olduğunu göstermez. Isırgan otu; yetişdiği toprağın kimyasal yapısından, nem oranından ve tuz dengesinden çok çabuk etkilenir.

ISIRGAN OTU’ NUN FAYDALARI

Akciğer kanserini tedavi edici özelliği vardır.

Şeker hastalığına karşı kullanılır.

Romatizma ve siyatik ağrılarına karşı kullanılır.

Egzama ve sinirsel kökenli cilt rahatsızlıklarında kullanılır.

Kan temizleyici ve vöcuttaki iltihabı kurutucu özelliğe sahiptir.

İdrar söktürücü özelliği vardır.

Alerjiye karşı direnç arttıcı olarak kullanılır.

Saçlara canlılık ve parlaklık verir.

Saçlardaki kepeğe karşı kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ

Isırgan Otu; Taze ve kurutularak kullanıbilir. Taze olarak kullanımı; bazı bölgelerde ısırgan otu ıspanak gibi pişirlerek tüketilir. Kurutulmuş ısırganın  çay olarak kullanımı; bir su bardağı kaynamış suyun içerisinde 10 – 15 dk demlendirilir. Çay olarak günde iki üç kez taze olarak hazırlanıp tüketilebilir.  Isırganın lapa olarak kullanımı, kurutulmuş ısırgan yapraklarından bir tutam alınız ve çok az suda haşlayarak lapa haline getiriniz,ılındıkdan sonra temiz bir tülbente sarınız ve sorunlu bölgeye uygulayınız yaklaşık 15- 20 dk bekletiniz.Sonuç alana kadar bu şekilde kullanmaya devam ediniz. Isırganın saçlar için kullanımı, kurutulmuş ısırgan otu kullancaksanız bir avuç ( yaklaşık on gram ) otu bir litre suda 4-5 dk kaynatınız. Saçlarınızı bu su ile saçalrınızı yıkayınız ve 20-30 dk bekledikten sonra temiz su ile durulayınız.

UYARILAR

Kan şekeri düşük olanlar ve ani kan şekeri düşüşü ( Hipoglisemi  ) sorunu yaşayanlar ısırgan otu  kullanmamadır.

Radyoterapi ve Kemoterapi almış olan veya almaya devam eden hastalar ısırgan otu kullanmamalıdır.

Osteoporoz ( kemik erimesi ) şikayeti olanlar ısırgan otu kullanmamalıdır.

Menopoz dönemindeki bayanlar ısırgan otundan uzak durmalıdır. ( östrojen hormonunu etkileyerek sıkıntılarınızı arttırabilir.

Trombozitleri yüksek olan hastalar kullanmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler taze  ısırgandan uzak durmalıdır.

Beyin embolisi geçirmiş kişiler ısırgan otu kullanmamalıdır.

İdrar söktürücü özelliğinden dolayı vücuttaki elektrolit dengesini bozabilir.

Alerjik reaksiyona neden olabilir.

Isırgan çay olarakda fazla tüketilmemelidir.

Her şeye rağmen ısırgan otunu kullanmak isteyen kişiler mutlaka  bir doktora danışıp gerekli görülen testleri yaptırmalıdır.

1.762 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri