|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

GÜNLÜK – SIĞLA ( Liquidambar orientalis )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: May 29th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Akamber, Günlük, Sığla, Sığıla olarak da adlandırılır. Sığla Ağacı günümüzde Anadolu, Amerika ve Çin de yetişmektedir. İlk bakışta çınara benzeyen bu ağacın bitki boyu 25 – 40 metreye kadar uzayabilir. Anadolu Sığla Ağacı, Amerikan Sığla

Akamber, Günlük, Sığla, Sığıla olarak da adlandırılır. Sığla Ağacı günümüzde Anadolu, Amerika ve Çin de yetişmektedir. İlk bakışta çınara benzeyen bu ağacın bitki boyu 25 – 40 metreye kadar uzayabilir. Anadolu Sığla Ağacı, Amerikan Sığla Ağacı ve Çin Sığla Ağacı günümüzde en çok bilinen türleridir. Anadolu Sığla Ağacı; 20 metreye kadar boylanabilir,ağacın gövdesi gençken çatlaksız, gri renkteyken  yaşlandıkça gövde de derin çatlaklar oluşurve rengide gri kahverengi bir renk alır. Anadolu Sığla Ağacının yaprakları, beş loplu ve ışınsal damarlı yapıya sahiptir. Çiçekleri küre şeklinde üzerinde kırmızımsı küçük çiçekler bulundurur. Meyveleri uzun bir ucunda aşağıya doğru sarkar. Bitkinin içeriğindeki etken maddeler stirol adlı uçucu yağ, vanilin, rejine, sinnanik asit, stirasin ve storesin adlı maddeleri içerir.

SIĞLA’ NIN ( GÜNLÜK )  VE  SIĞLA  YAĞININ  FAYDALARI

Piyasada satılan sarımsı gri renkli, bal gibi koyu kıvamlı, güzel kokulu ve acımsı tatlı günlük ya da sığla yağının tıbbi etkileri:
• İyi bir antiseptiktir. Yaraların temizlenmesinde ve iyileştirilmesinde dıştan uygulanır.
• Ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanır.
• Uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında günlük merhemi ya da yakısı şeklinde uygulanarak, asalak öldürücü ve iyileştirici etkilerinden yararlanılır.
• Mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır. Bunun için günlük yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir.
• Ayrıca günlük yağı balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Bunun için bir önceki maddedeki gibi
tatlandırılıp sulandırılarak içilir ve ya günlük partekülleri bir tava içerisinde yakılır bu esna da açığa çıkan duman üstüne bir havlu tutulur. Bu buharı havlu iyice emdikten sonra gögsün üstüne ve sırt bölgesine sarılır. B u uygulama genelde bebekler ve çocuklar için  daha çok uygulanır. 

2.174 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri