|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

FESLEĞEN ( Ocimum basilicum )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Haz 1st, 2011 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

FESLEĞEN’ NİN FAYDALARI Mideyi yatıştırıcı ve ferahlatıcı etkisi vardır. Sindirim kolaylaştırarak hazımsızlığı önler. İdrar arttırıcı ve gaz söktürücüdür. Baş ağrısı ve baş dönmesine karşı kullanılır. Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Öksürük kesici özelliği vardır. Cildi

FESLEĞEN’ NİN FAYDALARI

Mideyi yatıştırıcı ve ferahlatıcı etkisi vardır.

Sindirim kolaylaştırarak hazımsızlığı önler.

İdrar arttırıcı ve gaz söktürücüdür.

Baş ağrısı ve baş dönmesine karşı kullanılır.

Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır.

Öksürük kesici özelliği vardır.

Cildi rahatlatır ve sivilcelere karşı kullanılır.

Arı sokmalarında faydalıdır.

Sivrisinek ve birçok haşaratı uzaklaştırmak için kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ

Yemeklerde ve salatalarda taze ve kuru olarak kullanılır. Belirli bir ölçüsü yoktur fakat aroma yönünden çok baskın bir tada sahip olduğu için ölçülü kullanılmalıdır. Tıbbı amaçla kullanılacaksa eğer; bir bardak kaynamış suyun içine bir tutam ( 5-10 gr ) taze fesleğen eklenir. 10-15 demlendirilir asla kaynatılmaz. Bu karışım günde iki defa içilebilir. Cildi sakinleştirmek ve sivilce için kullanılacaksa eğer bir tutam taze fesleğen ezilerek suyu çıkarılır ( birkaç damla su eklenebilir ) çıkan su cilde ve sivilce üzerine sürülür. 20 dk bekletildikten sonra ılık su ile cilt temizlenir.

FESLEĞEN SOSU( pesto sos ) HAZIRLANIŞI

Bir su bardağı taze fesleğen

2 diş sarımsak

1 çay bardağı zeytinyağı

1 çay kaşığı karabiber

 

Mikser kabına sarımsak ve zeytinyağını koyunuz ve karıştırınız. Fesleğenleri, tuzu ve karabiberi bu karışımın  içine ilave ediniz ve tekrar karıştırınız. Fesleğen sosu hazır.

Kolay ve pratik olan tarifi bu şekildedir. Bazı pesto sos tariflerinde dolmalık fıstık, ceviz, permesan peynir de kullanılmaktadır. Eğer evinizde varsa sizde birer yemek kaşığı ekleyebiliriniz.

632 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri