|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

DEVE DİKENİ ( Silybum Marianum )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Şub 8th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

 Deve Dikeni, Milk Thistle, Meryem Ana Dikeni, Akkız, Deve Kengeri, Kengel, Kıbbun, Sütlü Kengel, Şevkülmeryem, Uslu Kengel gibi isimlerle adlandırılmaktadır. Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerinde yabanı olarak yetişen 1 – 2 yıllık otsu ve dikenli bir bitkidir. Çiçekleri

 Deve Dikeni, Milk Thistle, Meryem Ana Dikeni, Akkız, Deve Kengeri, Kengel, Kıbbun, Sütlü Kengel, Şevkülmeryem, Uslu Kengel gibi isimlerle adlandırılmaktadır. Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerinde yabanı olarak yetişen 1 – 2 yıllık otsu ve dikenli bir bitkidir. Çiçekleri genellikle mor ve nadirende beyaz renktedir.  Deve Dikeninin içeriğinde bulunan silverin maddesi karaciğer hastalıkları için ilaç olarak kullanılmaktadır.

 

DEVE DİKENİ’NİN ETKİLERİ:

İdrar arttırıcı ( toprak üstü kısmı )

Ateş düşürücü ( toprak üstü kısmı)

Yatıştırıcı ( toprak üstü kısmı )

Karaciğer yağlanmasını önlemekte (tohum )

Karaciğer fonksiyonlarının düzene girmesinde (tohum )

Karaciğer deformasyonlarında ( tohum )

İlaçların ve kimyasalların karaciğere verdiği zararı giderme de (tohum )

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olduğu bilinmektedir tohum)

DEVE DİKENİ’NİN KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJI :

250 gr suyun içerisine kurutulmuş bitkiden bir tatlı kaşığı kadar konulur ve 1-2 dk kaynatılır, ılık kıvama gelince küçük yudumlar halinde içilir, ( hazırlanan çay bir anda değil gün içinde birkaç yudum şeklinde içilmelidir.) Tohum olarak tüketiminde piyasada hazırlanmış tabletler şeklinde tüketmenizi tavsiye ediyoruz ama bu ürünleri güvendiğiniz kişi ve firmalardan almanız sağlınız için çok önemlidir. Yanlış şekilde hazırlanmış ürünler sağlık açısından tehlike oluşturabilir.

YAN ETKİLERİ :

Tavsiye edilen miktarın dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Hamilelerin kullanması tavsiye edilmez.Yanlış kullanımında mide bulantısı,kusma ve baş dönmesi olabilir hemen doktora gidilmesi gerekir.

842 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri