|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

D Vitamini

Kategori: Sağlıklı Yaşam Eklenme Tarihi: Nis 9th, 2012 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

D vitamini özellikle çocokların kemik gelişimi için gerekli olan bir vitamindir. Kemik ve kas zayıflığını engellemek için gereklidir. Kalp sağlığı için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan pıhtılaşması için gereklidir. Diş sağlığı için gereklidir. D vitaminin

D vitamini özellikle çocokların kemik gelişimi için gerekli olan bir vitamindir. Kemik ve kas zayıflığını engellemek için gereklidir. Kalp sağlığı için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan pıhtılaşması için gereklidir. Diş sağlığı için gereklidir. D vitaminin aktif hale gelebilmesi için güneş ışığı gereklidir.

D vitamini eksikliği; Kas, kemik ve diş sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Bağışıklık sistemi zayıflar.

D vitamini fazlalığı; Böbreklere zarar verir. Bulantı ve kusma görülür.

D vitamini olan besinler; karaciğer, balık, yumurta, tereyağı, peynir ve mantar.

 

Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler ve FaydalarıŞifalı Meyveler

Bitkisel YağlarCilt Bakım –  Saç BakımSağlıklı Yaşam

 

 

Şifalı Bitkiler – Şifalı Bitkiler ve Faydaları – Bitkisel Tedavi

2.804 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri