|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ÇOBAN TUZLUĞU ( Berberis vulgaris )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: May 26th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Kuzey Yarımkürenin ılıman bölgelerinde sıkça görülen bir bitkidir. Avrupada ve ülkemizde ormanların açıklık yerlerinde ve çitlerde yetişen, kışın yapraklarını döken dikenli bir ağaççıktır. 1-3 m. boylanabilir. Sarı ya da turuncu çiçekleri tek tek, küçük demetler

Kuzey Yarımkürenin ılıman bölgelerinde sıkça görülen bir bitkidir. Avrupada ve ülkemizde ormanların açıklık yerlerinde ve çitlerde yetişen, kışın yapraklarını döken dikenli bir ağaççıktır. 1-3 m. boylanabilir. Sarı ya da turuncu çiçekleri tek tek, küçük demetler halide şemsiye biçiminde olur. Bitki, bu döktüğü tohumlarıyla çoğalır.   Güneşli ve yarı gölge ortamlarda iyi gelişir. Hemen hemen her toprakta yetişebilir. Karadeniz in iç kısımlarında doğal olarak bulunur. Kadıntuzluğunun kök ve yapraklarında: berberin, oksiyantin, palmatin, kolombanin, berbamin vb. alkaloitler ile kelidonik asit ve tanen bulunur. Bitkinin meyveleriyle şurup ve reçel yapılır. Diğer isimleri Amberparis, Çobantuzluğu, Dikenüzümü, Kadın Tuzluğu ve Sarıçalıdır.

ÇOBAN TUZLUĞU’ NUN FAYDALARI

İştah açıcı özelliği vardır 
Ateş düşürücü etkisi vardır
Kusmayı önlemeye yardımcı
Damar daraltıcı etkisi vardır
Tadı acı olan ve bedeni güçlendiren bir tonik ve müshildir.
Karaciğerin işlevlerini düzenleyen ve safra akışını artıran en iyi bitkilerden biridir.
Safra kesesi yangısı ve safra kesesinde taş bulunması durumlarında yararlı olur.
Sıtmaya karşı iyileştirici etki yapar.
Büyümüş  dalağı küçültme gibi  işlevi daha bulunmaktadır.

KULLANIM ŞEKLİ
Bütün bu önemli yararları sağlamak üzere, kadıntuzluğu bitkisinin gövde ya da kök kabukları alınır . Gövde kabukları da aynı dönemlerde bitkiden soyularak alınır. 1 tatlı kaşığı kurumuş kabuk 1 bardak suya konulup su kaynama noktasına kadar ısıtılır. 10-15 dakika soğumaya bırakılır. Böylece hazırlanan bitki suyu günde üç kez birer bardak içilir.

425 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri