|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Cilt Bakımında Kullanılan Bitkiler

Kategori: Genel Eklenme Tarihi: Mar 19th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

GÜL: Gül suyu günlük cilt bakımında, makyaj temizlemede, ciltteki kırışıkların giderilmesinde kullanılır. Özellikle kuru ciltlerde iyi netice verir. Nemlendirici ve tonik özelliği vardır. Gül suyu; içerdiği phenyletil alkol ile antiseptik yani mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.

bitki cilt

GÜL: Gül suyu günlük cilt bakımında, makyaj temizlemede, ciltteki kırışıkların giderilmesinde kullanılır. Özellikle kuru ciltlerde iyi netice verir. Nemlendirici ve tonik özelliği vardır. Gül suyu; içerdiği phenyletil alkol ile antiseptik yani mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bunun için haricen özellikle çok hafif gözle ilgili iltihaplarda kullanılabilir. Yorgun gözlere taze yaprakların suyla kaynatılması ile elde edilen sıvı iyi gelir. Ellerde ve dudaklarda soğuktan meydana gelen çatlaklara 1 fincan vazalin, 3 fincan gül suyu karıştırılarak elde edilen merhem çok faydalıdır. Sedir ve limon esanslarıyla hazırlanan karışım saç diplerine masaj yapılınca saça canlılık verir. Parfümeride, bazı ilaçlara koku vermek için ve yumuşatıcı olarak kullanılır.

KEKİK: Tonik olarak kullanılabilir. Çay gibi demlenir yüzün alt kısımlarına kompres yapılır. Buğu banyosu yapılırsa ciltteki gözenekleri açar. Yağ bezlerinin faaliyetlerini dengeler. Temizleyici, bakteriostatik olarak kullanılır. Özellikle yağlı ciltlerde tercih edilir.  Ağız ve hijyen ürünlerinde, akneli yağlı ciltler için kremlerde, cansız, solgun, yıpranmış saç şampuanlarında, yağlı saç losyonlarında kullanılır. Kekik suyu kırılan dökülen saçlara canlılık verir. İdrar arttırır ve mikrop öldürücü olarak kullanılır. Vücudu kuvvetlendirir, sinirleri güçlendirir. Hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Kekik suyuyla yapılan banyo romatizma ağrılarını giderir.

LAVANTA: Yağlı ve problemli ciltlere tonik olarak oldukça faydalıdır. Ayrıca öğütülerek sivilceye de sürülebilir. Antiseptik etkisinden ötürü akne losyonlarında, cilt temizleyici losyonlar da cilt toniği olarak kullanılır. Kaynatılıp suyuyla kompres yapıldığında sinir sistemine iyi gelir. Serinleticidir. Kötü vücut kokularını önler. Ağrı kesici, yatıştırıcı, balgam söktürücü, baş ağrısı ve uykusuzlukta kullanılır. Güzel kokusu nedeniyle evlerde kullanılır.

PAPATYA:  Buharı cildi yumuşatır. Demlenmiş papatya suyunu buz haline getirip yüzünüzde dolaştırırsanız yumuşatıcı ve sıkılaştırıcı özelliği vardır. Eketresi yatıştırıcı, nemlendirici, yenileyici ve leke giderici özellik taşır. Saçları sarartmak için kullanılır. İntihaplı yaralara karşı oldukça etkilidir. Sinirleri yatıştırır. Göz banyosu yapılması çapaklanmaya iyi gelir. Deride hücre üremesini ve yara tamirini düzenler. Bitki banyosu bahar yorgunluklarında faydalıdır.

NANE:  Yaprakları canlılık verir. Naturel deodorantlarda rahatlatıcı özelliği vardır.  Yaprakları ağızda çiğnenince ağız kokularını giderir. Bitki banyolarında uyarıcı etkisi vardır. Antiseptiktir.

 ALOE VERA:  Hücrelerin gelişimini ve hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Taze yaprakları jelatinas bir sıvı salgılayarak tahriş olmuş deride iyileştirici tesir gösterir. Pürüzsüzleştirici, rahatlatıcı, koruyucu ve nemlendirici özelliği vardır. Yara ve yanıklara sürüldüğü zaman çok faydalıdır. Güneş yanığı ve egzamalarda özellikle iyidir. Yanıkların sebep olduğu ağrıları keser.  Mide, rahim rahatsızlığı olanlar ve hamileler kesinlikle kullanmamalıdırlar.

BUĞDAY: E vitamini ve protein içerir. Zihinsel yorgunluğu ve sinir bozukluklarını giderir. Rahatlatıcı etkisi vardır.

ÇAY: Beden ve zihin yorgunluğuna iyi gelir. Sinirleri yatıştırır, idrar söktürür, iştah açar. Hafif yanıklarda çay posası yanık üzerine konulursa ağrıyı hafifletir. Yorgun gözlerdeki kızarıklıkları gidermek, kirpikleri kuvvetlendirmek için soğuk çaya batırılmış pamukla kompres faydalı olur. Arpacıkta bu yöntem en yaygın yöntemdir.

TARÇIN: Vücuda kuvvet ve ferahlık verir. Mikrop öldürücü etkisi vardır. İştah açıcı, hafıza yorgunluğuna iyi gelir. Sinirsel sıkıntıları giderir.

CEVİZ: Besleyici ve tedavi edicidir. Cilt hastalıklarına iyi gelir. Çibanların üzerine sarılırsa iyileşme sağlanır. Kolestrol ve ciltteki sivilcelere çok faydalıdır. Yeşil kabuklarının suyu antiseptik olarak kullanılır. Saç ve elleri boyamada kullanılır.

KUŞBURNU: A, B, C vitaminlerini içerir. Cildi güçlendiren ve sıkılaştıran özelliği vardır. Vücuda ferahlık verir. Vücuttaki kanı temizler. Gözdeki sorunları giderir. Soğuk içilmesi vücut hararetinin düşmesine neden olur.

OĞUL OTU: Antiseptik özelliği vardır. Yatıştırıcı, temizleyici, yenileyici ve dinçleştiricidir. Güneş ışınlarından korur. Terletici etkisi mevcuttur. Bu sebeple soğuk algınlıklarında kullanılır. 

MAYDANOZ: Problemli ciltler için tonik olarak kullanıldığında mükemmel sonuç verir. Kaynatılıp suyuyla kompres yapıldığında el ve ayak şişkinliklerini giderir. Ağız kokularını giderir, idrar söktürücüdür. Yorgunluk sebebiyle şişen ve kızaran gözlerin üzerine taze yaprakların ezilerek konulması rahatlama verir. Yapraklarından yapılan sıcak lapa haricen iltihap toplanmasına yardımcı olur. Görme gücünü arttırır. Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını kolaylaştırır.

LİMON: Antiseptik özelliği vardır. Deri yaralanmalarında onarıma yardım eder ve iyileşmeyi destekler. Yüzdeki sivilceleri geçirir, yüz çillerinde faydalıdır, cildin güzelleşmesini sağlar. Yağlı ciltte, yağlı saçta ve kepeklenmede iyi sonuç verir. Dişleri beyazlatır ve diş etlerini kuvvetlendirir. Vücudun C vitamini eksiğini kapatmaya yardımcı olur.

PORTAKAL: Kuru ve hassas ciltler için hazırlanan preparatlarda kullanılır. Sedir yağıyla hazırlanan karışımı selülite faydalıdır. Deride yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Vücut destek dokusunu kuvvetlendirir. Sıcaklık verir, sakinleştirir. Kremlerde ve yağlarda fazlaca kullanılır. Nefes açıcı özelliği vardır.

IHLAMUR: Rahatlatıcı ve yumuşatıcı özelliği vardır. Özellikle boyun ve yüze güzellik verir. Terletici ve idrar söktürücü özelliği vardır. Ihlamur suyuyla yapılan banyonun dinlendirici, yorgunluk giderici ve sinirleri teskin edici olduğu bilinmektedir. Saçlara canlılık verir ve saç dökülmesini engeller. Yorgunluk sebebiyle gözlerde meydana gelen kızarıklığı alır.

ISIRGAN: Antiseptik özelliği vardır, sivilcelere faydalıdır. Çibanlara iyi gelir ve kanı temizler. Yaprakların deride yaptığı tahrişten romatizmal ağrılarını gidermek maksadıyla faydalanılır. Taze yaprakları veya bunlardan elde edilen öz cilde sürülür. Yaprakların kaynatılmasıyla elde edilen sıvının saç dökülmesini azalttığı bilinmektedir. Yine ağır hastalıklar sırasında dökülen saçların çıkışını hızlandırmak için uygulanır.

BİBERİYE: Yaprakları ve çiçeklerinin antiseptik özelliği vardır. Vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur. Saç uzamasında ve kepeklenmeye karşı son derece faydalıdır. Biberiye çayı cilde sürüldüğünde genişlemiş gözenekleri sıkılaştırır. Banyo suyuna katıldığında bedene canlılık verir. Kozmetikte antioksidan, antiseptik, temizleyici, dinçleştirici ve yenileyici özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Ayrıca nem düzenleyici, güneşten koruyucu ve saç güçlendirici etkileri vardır. Özellikle kepekli saçlarda ve tüm saç tipleri için şampuanlarda dinçleştirici, vücut sütlerinde, akneli yağlı ciltler ve karma ciltler için maskelerde, ağız ve hijyen ürünlerinde kullanılır. Basit yaraları iyileştirir.

SOĞAN: Cilt hastalıklarında kullanılır. Alerjik reaksiyonları engeller. Mikrop öldürücü etkiden yararlanmak için çibanların olgunlaştırılmasında ve yaraların mikrop kapmasını önlemek için kullanılır. Saçlardaki kepeklenme için kullanılır.

SARIMSAK: Yara ve çibanların iyileşmesinde antibiyotik etkisi vardır. Kanı temizler. Deride mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

ZENCEFİL: İştah açıcıdır, hafızayı kuvvetlendirir, öksürük ve bronşite iyi gelir. Derideki lekeleri giderir. Kaynatılıp suyuyla saçlara friksiyon yapılırsa saçlar parlar ve dökülmesi önlenir.

ADAÇAYI: Yaprakları ve dalları kullanılır. Antiseptik özelliği vardır. Deri problemlerinde tonik olarak kullanıldığında fevkalâde sonuç verir. Çayı yüze sürüldüğünde yaşlı ve gözenekleri genişlemiş ciltlere faydalıdır. Banyoda kullanıldığında ağrıyan kaslara ve ayaklara iyi gelir. Yaprağı çiğnendiğinde ağız kokusunu giderir. Kurutulmuş yaprakları toz haline getirilip tuzla karıştırıldıktan sonra dişlere sürülürse, dişleri beyazlatır. İyileştirici özelliğinden dolayı yaralara adaçayı ile pansuman yapılır.

MENEKŞE: Sivilce ve sedef hastalığında faydalıdır. Kanı temizler. Çiçekleri kullanılır. Unutkanlığı giderir. Sindirim sistemine iyi gelir. Yumuşatıcı özelliği vardır. Saçlara parlaklık verir. Sakinleştiricidir.

YASEMİN: Sedef ve egzama hastalıklarının geriletilmesinde kullanılır. Dalı ve yaprakları tonik olarak da kullanılır.

EBEGÖMECİ: Antiseptik özelliği vardır. Kaynatılıp yüze ve vücuda sürüldüğünde sıkıştırıcı ve yumuşatıcıdır. Ciltteki çiban ve yaraların ağrırlını dindirmek için tülbent arasında deri üzerine konulur.

DUL AVRAT OTU: Dengeleyicidir, yağlanmayı önler ve gözenekleri sıkıştırır. İltihaplı sivilceleri iyileştirir. Saçları besler ve dökülmesini önler. Kuru kepekte iyileştirici ve saç çıkmasını hızlandırıcı olarak tüketilmektedir.

REZENE: Yağlı ve sivilceli cilde iyi gelir. Tonik yapımında kullanılır. Arpacık gibi göz kapağı enfeksiyonlarında ılık pansuman olarak kullanılır.

MEYAN: B1 ve B2 vitaminlerini içerir. Karma ciltlerde maske olarak kullanılır. Yara iyi edici özelliği vardır.

32 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri