|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

CEVİZ ( Juglans regia )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Mar 10th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

 Ceviz ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişen boyu 15 – 2o metre uzayabilen 150 – 200 yıl yaşayabilen çok dayanıklı bir bitkidir. Dünya da ve ülkemiz de çok amaçlı kullanılan bu bitki güçlü ve değerli

ceviz Ceviz ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişen boyu 15 – 2o metre uzayabilen 150 – 200 yıl yaşayabilen çok dayanıklı bir bitkidir. Dünya da ve ülkemiz de çok amaçlı kullanılan bu bitki güçlü ve değerli bir besin kaynağıdır. Ceviz ağacının yapraklarında; tanen, uçucu yağ ve boyar madde juglonu içerir. Cevizin meyvelerinde; doymamış yağlar açısından çok zengindir ayrıca protein, magnezyum, fosfor, potasyum, demir, kalsiyum, C ve B vitamini içerir.

CEVİZİN ETKİLERİ

İştah açıcı

Kan şekerini düşürücü

Bedeni güçlendirici

Kan temizleyici

Kemikleri güçlendirici

Kolestrol düşürücü

Kalp rahatsızlığı olan kişilerin kullanması tavsiye edilir kalp ritmini düzenler

Damar sertliğine karşı kullanılır

Hafızayı gçlendirici

Bağışıklık sistemini güçlendirici

Kanser önleyici ( kalın bağırsak, prostat kanseri…)

Guatr hastalığında ceviz yağı dıştan sürülerek uygulanır

Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların engellenmesinde kullanılması tavsiye edilir

Saç rengini koyulaştırmak için kullanılır ayrıca saçları besleyici özelliği vardır

Antiseptik özelliği vardır

KULLANIM ŞEKLİ

Ceviz yaş olarak ve kuru olarak tüketilebilir. Şeker hastalığı ve kolestrolu olan kişiler düzenli olarak günde 4-5 adet tüketmelidirler. Saçı beslemek için kullanımında duruluma suyuna kaynatılmış yaprak suyunu ekleyebilirsiniz saç rengini koyulaştırmak isterseniz kullanacağınız malzemenin içine bir iki tane ceviz yaprağı ve meyvesinin yeşil kabuğundan ekleyin.

Cevizin bilinen her hangi bir zararı yoktur ama besin değeri çok yüksek olduğundan fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.

 

Şifalı Bitkiler – Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler ve Faydaları

28 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri