|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

AYRIK OTU ( Agropyrum repens )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Mar 11th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Ana vatanı tam olarak bilinmeyen, bir çok bölgede olarak yetişen yaklaşık 125 türü olan bir bitkidir. Ülkemizde de 20 den fazla çeşidi bulunmaktadır. Tarla ayrığı olarak bilinen türü tarlalara çok vermektedir verimi düşürmektedir.  Ayrık otu

ayrık otu

Ana vatanı tam olarak bilinmeyen, bir çok bölgede olarak yetişen yaklaşık 125 türü olan bir bitkidir. Ülkemizde de 20 den fazla çeşidi bulunmaktadır. Tarla ayrığı olarak bilinen türü tarlalara çok vermektedir verimi düşürmektedir.  Ayrık otu kendi haline bırakılırsa daha büyük zararlar verebilir. Bazı türleri zararlı olsa da bazı türleri hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Ayrık otu içeriğindeki etken maddeler, polisakkarit, potasyum, salisilik asit, saponin ve uçucu yağlar bulunmaktadır.

 

AYRIK OTUNUN ETKİLERİ

İdrar yolları enfeksiyonlarında etkili

Meshane iltihabında (sistik )  etkili

Prostat iltihabında kullanılır

İltihap kurutucu özelliği vardır

İdrar söktürücü

Kan temizleyici

Böbrek ve meshane taşlarını düşürmeye yardımcı

KULLANIM ŞEKLİ

Bitkinin toprak üstü kısmı ile kökleri birlikte kullanılır. Kurutulmuş olan bitki kısımlarından bir tatlı kaşığı kadar alınır bir su bardağı suyun içinde yavaş yavaş kaynatılır yaklaşık 10 dk boyunca.Günde 1 -2 bardak içilebilir. Tavsiye edilen miktarın üzerinde kullanılmaması tavsiye edilir bilinen bir yan etkisi yoktur.

 

Şifalı Bitkiler – Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler ve Faydaları

 

61 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri