|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

AYNISAFA ÇİÇEĞİ ( Calendula officinalis )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: May 29th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Anayurdu bilinmemekte birlikte pek çok yerde ve ülkemizde süs bitkisi olarak sıkça yetiştirilmektedir. 30-50 cm. kadar boylanabilen bir yıllık dayanıklı bitkidir, ince tüylerle kaplı yeşil renkli, etli ve sulu gövdesi, köşeli ve dallara ayrılan yapıdadır.

Anayurdu bilinmemekte birlikte pek çok yerde ve ülkemizde süs bitkisi olarak sıkça yetiştirilmektedir. 30-50 cm. kadar boylanabilen bir yıllık dayanıklı bitkidir, ince tüylerle kaplı yeşil renkli, etli ve sulu gövdesi, köşeli ve dallara ayrılan yapıdadır. Güneşli yerleri,kum ve kil karışımı gevşek toprakları seven aynisafa çiçeği, öbür toprak türlerine de dayanır. Bitki tohumlarıyla çoğaltılır. Aynisafa çiçeği saponin, karoten, acı esans, uçucu yağ, sterol, flavonit ve yapışkan bitki sıvısını içerir.  Diğer isimleri Altuncuk, Kandil çiçeği ve Ölü çiçeğidir.

 AYNISAFA  ÇİÇEĞİ’ NİN FAYDALARI

Sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi vardır

Gastritte etkilidir.

Adet düzensizliğini gidermek ve ağrıları hafifletmek için kullanılır

Damar büzücü özelliği vardır

Antiseptiktir

Yara iyileştirici olarak kullanılır

Deri hastalıklarında kullanılır (akne, mantar, sedef gibi )

KULLANIM ŞEKLİ

Dahilen kulanımında; Kurutulmuş bitki yaprakaları ve çiçeğinden bir tatlı kaşığı bir bardak kaynamış suyun içerisinde 10 dk demlendirilir. Günde 2 – 3 bardak içilebilir.

Haricen kullanımında; Taze çiçekleri ezilir ve lapa haline getirildikten sonra sorunlu bölgeye sürülür.

9.330 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri