|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Aslan Pençesi ( Alchemmilla pseudocartalinica )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Mar 31st, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Şifalı bitkiler Aslan pençesi; Yıldıznişanı, Kadın Mantosu, Fındık Otu, Şahten gibi isimlerle anılmaktadır. Türkiye de endemik olarak yetişen türü Alchemilla ovitensis’ dir. Aslan pençesi Türkiye’de Rize-İspir arasında 2700-3000 m rakımlarda bulunur. Kaya çatlaklarında görülür ve

aslan pençesiŞifalı bitkiler Aslan pençesi; Yıldıznişanı, Kadın Mantosu, Fındık Otu, Şahten gibi isimlerle anılmaktadır. Türkiye de endemik olarak yetişen türü Alchemilla ovitensis’ dir. Aslan pençesi Türkiye’de Rize-İspir arasında 2700-3000 m rakımlarda bulunur. Kaya çatlaklarında görülür ve çiçeklenme ve meyve oluşumu Temmuz-Ağustos aylarında gerçekleşir. Aslan Pençesi çok yıllık bir bitki olan aslanpençesinin gövdesi 1-3 kadar incecik, 20-25 cm uzunlukta seyrek veya sık tüylü ipeksidir. Böbrek biçimindeki yapraklar koyu yeşil tüysüz, yalnızca üstteki kıvrımları çok seyrek tüylüdür ve gri veya grimsi-yeşil genellikle orta damarın altı hemen hemen tüysüz veya seyrek tüylüdür. Aslan Pençesinde bulunan etken maddeler;tanen,glikozitler,asit,acı maddeler ve madeni tuzlar bulunur, eterik yağ içerir.

Aslan Pençesi Faydaları

            Yara iyileştirici özelliği vardır.

            İdrar söktürür.

            Vücudu kuvvetlendirir.

            Anne sütünü arttırır.

            Ateş düşürücü etkisi vardır.

            Kas-kemik ve eklem ağrılarında kullanılır(lapası)

            Menepoz döneminde rahatlatıcı etkisi vardır.

            Aybaşı halini düzenler.

            Kandaki şeker seviyesini düşürür.

            Karaciğer rahatsızlıklarında etkilidir.

            Sinir sisteminde(migren, uykusuzluk gibi sorunlarda)kullanılır.

            KULLANIM ŞEKLİ

            Aslan pençesi çayı;Bir su bardağı kaynamış suya 1-2 tatlı kaşığı bitkiden atılır.10 dk demlendirilir ve gün        içinde 3 kere içilir.

            Ağız yaralarında, diş çekimi sonrasında gargara olarak kullanılır.

            Bu bitkiden hazırlanan lapa dıştan ağrılarda kullanılır.

KÜRÜ: Aslan Pençesi dört hafta boyunca çay olarak tüketilir. Günde 2-3 defa içilebilir. Aslan Pençesinin içerisine bir tutam Adaçayı ve Civan Perçemi konulursa daha ekili olur ( kadın hastalıkarında )

 

Şifalı Bitkiler – Bitkisel Tedavi – Şifalı Bitkiler ve Faydaları

 

128 kere okundu

yorum Yok Yapin “Şifalı Bitkiler Aslan Pençesi ( Alchemmilla pseudocartalinica )”

  1. songul dedi ki:

    super bır bıtkı..benım 15 cm mıyomum vardı .dr ( cok kotu hemen yarın amelıyat ol) dedı .ilaclarda kullandım ve dahada buyudu.. .3 cm kadar buyumustu en son ve 18 cm gelmıstı .baktım olmuyor .cıvanparcemı ve aslan pencesını .sabah aksam ıcebıldıgım kadar ıctım .2.5 ay sonra dr gıttı..utraasyona bakıp aaaaa dedı .new oldu dıger taraftadamı var dedım .yoo dedı .4 cm olmus nasıl oldu bu dedı .kadın saskın .amelıyat edecektı yaa… ot içtım dedım .ıyı devam et dedı ..cıkarkende soruyor . hangısını ıctın dıye….. amelıyattan kurtuldum .tabı amelıyat demek alınması demek tı.18 cm .mıyom ….ben yaptım sımdı 4 cm ve ıcıyorum ….ilacla olmaz tedavıler dogadan yaralanmak sart .sımdı cevremdekı cogu kadın soruyor ne yapalım dıye .bende ıcebıldıgınız kadar ıcın diyom .herkese slm .mıyomu olANLAR DIKKATE ALSIN .

  2. kardelen dedi ki:

    Merhaba Şengül Hanım
    Sizin adınıza gerçekten çok sevindim, bitki mucizesini birebir yaşamış ve sonuç almışınız. Yalnız küçük uyarıda bulunmak istiyorum. Bitki çayları ve bitki kürlerini genel olarak 20 – 25 gün kullanılıp 7 – 10 ara verilerek kullanılır. Ayrıca bitki kürleri duruma göre 3 – 6 ay kullanıldıktan sonra en az 1 ya da 2 ay ara verilir. Burada amaç metabolizmanın bitkilerin tedavi edici gücüne bağışıklık kazanmasına engel olmak ve vücudu dinlendirmek. Ayrıca doktor kontrolundan kesinlikle ayrılmayınız. Tekrar geçmiş olsun diyoruz, sağlıklı günler diliyoruz.

Yorum Yap

şifalı bitkiler
Sifali Bitkiler Kategorisindeki Diger Haberler
şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri