|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ANASON ( Pimpinella anisum )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: May 26th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Anayurdu Doğu Akdeniz olan Anason ülkemizde Ege Bölgesinde ve Akdeniz Bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Bitki boyu 30 – 70 cm arasında değişir, gövde; dik, silindir biçiminde içi boş çok dallı, tüylü ve üstü çizgilidir. Bitkinin

Anayurdu Doğu Akdeniz olan Anason ülkemizde Ege Bölgesinde ve Akdeniz Bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Bitki boyu 30 – 70 cm arasında değişir, gövde; dik, silindir biçiminde içi boş çok dallı, tüylü ve üstü çizgilidir. Bitkinin yaprakları; uzun saplı oval ya akalp şeklindedir.  Çiçekleri, birleşik şemsiyeler şeklindedir. Meyveleri; küçük, üzeri tüylü ve yeşilimsi sarı renktedir. Anasonun tohumunda sabit ve uçucu yağlar, nişasta ve yapışkan bitki sıvısı bulunur.Uçucu yağlar, anetol ve estragol adlı maddeler ve bazı aldehitleri içerir. Anason  ülkemizde genellikle Rakı yapımında ve pastacılıkta kullanılır.

ANASON’ NUN  FAYDALARI

 Mide – bagırsak gazlarının giderilmesinde yardımcı

İştahsızlığa karşı kullanılır, tiksintiyi ortadan kaldırır, kusmayı engeller

İdrar arttırıcı 

Adet kanamalarını düzene sokmaya yardımcı

Anne sütünü arttıcı

Sinirleri yatıştırıcı

Migren ağrılarını hafifletmeye yardımcı

Uyku verir ve beyin yorgunluğunu gidermede etkili

Cinsel arzuyu arttırır

Astım, bronşit ve nefes darlığında rahatlatıcı özelliği vardır

KULLANIM ŞEKLİ

Anasonun tohumları kullanılır. Bir tatlı kaşığı anason tohumu bir bardak kaynamış suyun içerisinde 10 dk demlendirilir. Günde 2 – 3 bardak içilebilir. Sindirim sistemi için kullanacaklar yemeklerden  önce kullanabilirler.

Bebeklerde kullanımı; bir çay kaşığı anason tohumu bir çay bardağı kayanamış suyun içerisine ilave edilir 10 dk demlendirten sonra soğuması beklenir hazırlanan sudan bebeğe bir – iki yavaş yavaş damla içirilir. Bebeklerde gaz atılımını kolaylaştırır,rahatlatır ve uyku verir.

NOT: Hamileler ve adet kanaması olanlar  kullanmamalıdır. Bilinen bir yan etkisi yoktur ama tavsiye edilen miktarın üzerine çıkılmamalıdır. Fazla miktarda kullanıldığı zaman mide bulantısı ve sersemlik yapabilir. 

535 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri