|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

ALIÇ YAPRAĞI VE ÇİÇEĞİ

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Kas 15th, 2009 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Alıç yaprağı ve çiçeği Alman resmi gazetesinde 19.07.1994 tarihinde (Heftnummer:133, ATC-code:c01EF) yayınlanarak modern bitkisel ilaç olarak kabul edilmiştir. Günümüzde modern tıbbi tedavinin vazgeçilemez bir parçası olarak kullanılmaya devam edilmektedir, Avrupa’da hazır ilaç olarak da  ( Craegium,

alicAlıç yaprağı ve çiçeği Alman resmi gazetesinde 19.07.1994 tarihinde (Heftnummer:133, ATC-code:c01EF) yayınlanarak modern bitkisel ilaç olarak kabul edilmiştir. Günümüzde modern tıbbi tedavinin vazgeçilemez bir parçası olarak kullanılmaya devam edilmektedir, Avrupa’da hazır ilaç olarak da  ( Craegium, Crataegutt, Crataegysat, Faros, Orthangin) bulunmaktadır. Alıç yaprağı ve çiçeği ESCOP ve WHO monografilerinde de yer almaktadır.

Diğer isimleri: Beyazdiken, Ekşi Muşmula, Edran, Geviş, Yemişen, Geyikdikeni, Kuşyemişi.

Bitki: Anadolu ve Avrupa’da yaygın bir ağaççıktır. Türlerine göre boyu 3-10 metre arasındadır. Meyveleri 1-2 cm çapında, türüne göre portakal, kırmızı, kırmızı-siyah veya koyu kırmızı renklerdedir. Meyvelerinde 1-5 adet çekirdek bulunur. Çiçekleri beyaz veya pembe renklidir.

İlaç etkili(Ecza, drog) kısmı: Alıç ağacının  (Crataegus laevigata DC, C. Monogyna JE, C. Oxyacantha ve ilaç rehberinde yer alan diğer türler) çiçeklenme dönemi başlangıcında 7 cm.ye kadar dal uçları yaprak ve çiçekleriyle birlikte toplanıp gölgede kurutularak kullanılır (Tek başına çiçeği veya yaprağı etkisizdir, yaprağı ve çiçeği birlikte kullanılırsa etkilidir.).

Bileşiminde: Flavanoid (Flavonlar ve flavanoller) grubundan hyperosid, vitexinrhamnosid, rutin, vitexin ile procyanid oligomerleri(n=z, n=8 kateşin ve epikateşin birimleri) bulunur.

Etkisi: Kalp ve damar sistemini koruyucu ve destekleyicidir. Kalbin daha iyi beslenmesini sağlayarak kalp kaslarını güçlendirir. Kanın damarlarda daha kolay akmasını sağlar. (Positiv inotrop, positiv dromotrop, negativ bathmotrop etki gösterir.)

Kullanıldığı yerler: Ağır bedensel kalp yetmezliği (NYHA II. Devre), yaşlılık, kalp zayıflığı ( Daralma-sıkışma hissi ve sıcak yaz aylarında sıkıntı vb.).

Kullanılmaması gereken haller: Yok.

İstenmeyen (Yan, zararlı) etkileri: Yok.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

Kullanım miktarı: Destek ve koruyucu olarak öğütülmüş yaprak ve çiçek karışımı günlük kullanım miktarı 2-5 gr. Hazır ilaç hekim kontrolünde kullanılır.

Kullanım şekli: Çayı şöyle hazırlanır: 1 çay kaşığı öğütülmüş yaprak ve çiçek karışımı 1 fincan (150 ml) kaynar suya konur, fincanın ağzı kapatılır, arada bir karıştırılarak 20 dakika demlenir, süzülür ve içilir. Günde 3-5 defa 1’er fincan çayı taze hazırlanarak içilir.

Kullanım süresi: En az 6 hafta süreyle kullanılır, uzun süre kullanılmasında

sakınca yoktur.

Uyarı: 6 haftadan uzun süre kullanıldığı halde kalple ilgili şikayetler devam

ediyorsa veya bacaklarda su toplanmasıyla şişme oluyorsa hekime

başvurulmalıdır. Kalp civarından kollara, karnın üst kısmına ve boyuna

yayılan ağrı varsa veya nefes yetmezliği ve solunum zorluğunda hekim

tarafından nedeni acilen belirlenmelidir.

 

Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen

 

BİTKİLERLE MODER TEDAVİ, İstanbul 2009, ISBN: 978-9944-790-

31-4, Gonca Yayınevi (0212)5285076

225 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri