|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
arama motoru
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Ahududu ( Rubus idaeus )

Kategori: Sifali Bitkiler Eklenme Tarihi: Tem 25th, 2009 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Ağaç çileği ve Dağ çileği olarakta adlandırılır.  Dikenli olan bu bitki böğürtlen gibi çalı şeklindedir ve ülkemizde orman, koruluk ve fundalıklarda sıkça yetişen bir bitkidir. Ahududu 150 cm.e kadar uzayabilen, çok yıllık ve çalı görünüşlü

Ağaç çileği ve Dağ çileği olarakta adlandırılır.  Dikenli olan bu bitki böğürtlen gibi çalı şeklindedir ve ülkemizde orman, koruluk ve fundalıklarda sıkça yetişen bir bitkidir. Ahududu 150 cm.e kadar uzayabilen, çok yıllık ve çalı görünüşlü bir bitkidir. Dikenlerle kaplı gövdesi ve dalları, 3 yaprakçıktan oluşan kenarları dişli yeşil yapraklı, çiçekleri beyaz renkte olup olgunlaştıkdan sonra kırmızı renkte oldukça lezzetli meyvesi oluşur. Ahududunun meyvelerinde uçucu ve sabit yağ, pektin, meyve şekeri, malik ve sitrik asitler (dolayısıyla C vitamini): yapraklarında ise tanen bulunur.

AHUDUDU BİTKİSİNİN FAYDALARI

• Doku ve damar büzücü etkisi vardır. Diyareyi ve kadınlarda beyaz akıntıyı kesmekte yararlı olur. Peklik vericidir.
• Bedene dinçlik veren güçlendirici bir toniktir.
• Kadınlarda aybaşı döneminde aşırı kanamayı azaltır. Aybaşı kanamasını düzene sokar.
• Uzun yıllardan beri, doğum yapacak kadınların rahim dokusunu güçlendirmek, doğum sırasında kasılmaları düzenlemek, doğum sancısını azaltmak ve doğumu kolaylaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Ancak, bu etkileri sağlaması için gebelikte ve doğuma yaklaşılan dönemde düzenli olarak ahududu alınmalıdır.
• Terletici, ateş düşürücü ve serinletici etkileri vardır.
Bu etkileri sağlamak üzere, ahududunun yaprakları körpe olarak toplanır ve niteliğini koruması için iyi havalandırılmış gölge bir yerde ağır ağır kurutulur. Meyveleri ise olgunlaştıkça koparılır. Kurumuş yaprak ve olgun meyve karışımından 2 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilir ve bir infüzyon elde edilir. Bu infüzyon istenildiği kadar içilebilir.
• Ayrıca ahududu, boğaz ve bademcik enfeksiyonlarında iyileştiricidir.
• Ağız ülserleri ve kanayan dişetlerini de iyileştirir.
Bu etkileri sağlamak için, yukarıda tarifi verilen infüzyonla sık sık derin gargara yapılır.

* Kanı Temizleyerek Vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasında faydaladır.

* Vücudumuzu terletir ve idrarı söktürür böylelikle vücudumuz hafifleşir ve daha dinç olur. Ayrıca bu bitkinin kabızlığı gidermek gibi bir özelliğide vardır.

Ahudud Bitkisini mide ülseri bulunanlar kullanmamalıdır.

Adet Söktürücü Bitkiler

Damar Sağlığı İçin

Ateş Düşürücü Bitkiler

Kan Temizleyici Bitkiler

 

Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler ve FaydalarıBitkisel Yağlar

 

Bitkisel TedaviCilt BakımıSaç BakımıSağlıklı Yaşam

 

 

 

Şifalı Bitkiler – Şifalı Bitkiler ve Faydaları – Bitkisel Tedavi

26 kere okundu

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler
photo

Imprezz Wordpress Theme

In this post we release Imprezz ¨C a simple and beautiful 3-column-theme, a free WordPress theme designed by Gopal Raju from ProductiveDreams for Smashing Magazine and its readers. The theme can be used in various setting for various purposes - in magazine-blogs, but also in corporate and private blogs.
photo

Gallery Wordpress Theme

Gallery is a beautiful, free, gallery-style Thematic child theme for WordPress, designed by Christopher Wallace especially for Smashing Magazine and its readers. It is extremely flexible and can be used as a starting point for design galleries and portfolios.
photo

Magazeen Wordpress Theme

Magazeen ¡ª a free advanced Wordpress-theme in a magazine-llok created by the talented WeFunction Design Agency. This bold magazine 2-col-theme was designed with the main focus being on typography, grids and magazine-look. It was created especially for Smashing Magazine and its readers.
photo

Vintage Wordpress Theme

The themes include full PSD-templates and can be used without any restrictions whatsoever. The themes were commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by Wendell Fernandes.
photo

Blues Wordpress Theme

This theme is a variation of the theme presented above; however, it tries not to focus on the vintage look but on a simple, clean, and user-friendly design. This theme was commissioned by Smashing Magazine exclusively for our readers and designed by the Dellustrations design agency.
İleri 1 2 3 4 5 Geri